Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/5/2005/IW
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/5/2005/IW
Data
2005.03.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
garaż
opłata eksploatacyjna
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółdzielnia zapytuje czy opłata eksploatacyjna za garaż przydzielony na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa w przypadku równoczesnego posiadania przez członka spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona od podatku VAT, czy też winna być opodatkowana wg stawki 22%?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, §3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 07.01.2005r., uzupełnionego w dniu 04.02.2005r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty eksploatacyjnej za użytkowanie garażu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik ...... stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 07.01.2005r. Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 04.02.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku.
Jak wynika przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia mieszkaniowa pobiera opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( Dz. U. z 2001r. nr 4 poz. 27 ) od członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do garażu.
Spółdzielnia zapytuje czy opłata eksploatacyjna za garaż przydzielony na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa w przypadku równoczesnego posiadania przez członka spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona od podatku VAT, czy też winna być opodatkowana wg stawki 22%...
Stanowisko podatnika:
Spółdzielnia, uważa, że w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opłata eksploatacyjna za garaż jest zwolniona od podatku VAT.Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności z tytułu czynności wykonawczych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust.1,2,4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Jednakże w myśl art. 43 ust.1 pkt. 11 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkaniowych, członków będących właścicielami lokali mieszkaniowych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych, nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust.1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.Z powyższego wynika, że zwolnione z opodatkowania są opłaty ponoszone zgodnie ze statutem spółdzielni w celu pokrycia wydatków za czynności, które na rzecz w/w podmiotów realizuje spółdzielnia.
Zwrócić należy uwagę, że stosowanie do zapisu art. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U. z 2000r., Nr 80, poz. 903). Przepisy ustawy o własności lokali w art. 2 ust. 1, 2 i 4 stanowią, że samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu tej ustawy jest wydzielona trwałymi ścianami o obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
W związku z powyższym garaże, w rozumieniu ustawy o własności lokali – nie należą do pomieszczeń pomocniczych, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczone są na stały pobyt ludzi i służą zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Oznacza to, że czynności związane z pobieraniem opłat za garaże, które są lokalami użytkowymi będą opodatkowane wg stawki 22% określonej w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.
Natomiast opłaty dotyczące pomieszczeń służących zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych objęte są zwolnieniem, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj