Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/118/2005
z 21 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/118/2005
Data
2005.01.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikowi przysługuje prawo do zaliczenia wierzytelności zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądu i nie skierowanych na drogę postępowania egzekucyjnego do kosztów uzyskania przychodów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.12.2004 r. złożonego dnia 27.12.2004 r. oraz pisma uzupełniającego z dnia 20.01.2005 r. informuje, że zgodnie z art. 23. ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Wyjątek stanowią wierzytelności nieściągalne, które uprzednio na podstawie art. 14 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Z przepisu tego wynika, że są kosztem uzyskania przychodów te wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które wcześniej były zarachowane jako przychody (tj. skutkowały one podatkowo) oraz, których nieściągalność uprawdopodobniono. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Nieściągalność wierzytelności należy udokumentować w sposób określony w art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj.:
1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
2) postanowieniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postepowania lub
b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a) lub
c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Jest to katalog zamknięty, a zatem ustawodawca nie dopuszcza uprawdopodobnienia nieściągalności w inny sposób.

Załączony przez Pana do pisma j.w. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia z dnia 07.04.2004 r. nie spełnia żadnych z powyższych warunków. Załączone przez Pana zawiadomienie wierzyciela o stanie egzekucji z dnia 16.10.2004 r. oraz postanowienie o umorzeniu egzekucji w całości na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 kpc z dnia 24.11.2004 r. nie dotyczą wierzytelności będącej przedmiotem zapytania.
W opinii organu podatkowego wobec przedstawionego przez Pana stanu faktycznego kwota wierzytelności nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Odpowiedzi udzielono w indywidualnej sprawie wg stanu prawnego na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj