Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO I 415-26/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO I 415-26/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ulepszenie środka trwałego
wartość środka trwałego


Pytanie podatnika
dotyczy zakresu stosowania przepisu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. zakwalifikowanie montażu nowego nadwozia chłodniczego do samochodu ciężarowego jako ulepszenia środka trwałego


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.11.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.11.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że wydatki na remont samochodu zaliczonego do środków trwałych stanowią koszty uzyskania przychodów bez względu na ich wysokość, natomiast wydatki na ulepszenie pojazdu powiększają jego wartość początkową (art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W związku z powyższym bardzo istotne jest rozgraniczenie wydatków na remont samochodu od wydatków na jego ulepszenie.

Jeżeli wydatki miały charakter odtworzeniowy, przewracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego środka, a niepowodujące zwiększenia tejże wartości użytkowej, podatnik może w całości zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na wielkość tych wydatków. W przypadku natomiast, gdy poniesione wydatki wykraczają poza charakter odtworzeniowy, gdyż doprowadzają do zwiększenia zdolności użytkowej środka trwałego występuje pojęcie ulepszenia.

Stosownie do art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym, o ulepszeniu środka trwałego mówimy wówczas, gdy został on poddany adaptacji, modernizacji, rekonstrukcji, rozbudowie bądź przebudowie, pod warunkiem, że wykonane prace skutkowały wzrostem wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania. Wzrost wartości użytkowej mierzony jest w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wymienionych wyżej wydatków przekracza w danym roku podatkowym 3.500 zł. Wydatki poczynione w roku podatkowym do tej kwoty nie powodują ulepszenia, co nie skutkuje obowiązkiem podwyższenia wartości początkowej. Ulepszeniem środka trwałego jest także zakup części składowej lub peryferyjnej (powodującej wzrost wartości użytkowej środka trwałego), której cena nabycia przekracza 3.500 zł. Montaż do samochodu ciężarowego nowego nadwozia chłodniczego, o wyższych możliwościach technicznych spowoduje wzrost jego wartości użytkowej mierzonej w szczególności okresem użytkowania. Zatem przedstawione stanowisko w sprawie zakwalifikowania wydatku na zakup nowego nadwozia chłodniczego jako ulepszenia środka trwałego należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj