Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
US.II-415p/9/03
z 12 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-415p/9/03
Data
2003.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpowiedzialność
przychód
składki na ubezpieczenia społeczne
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe dla spółki z o.o. oraz jej zarządu wynikają z faktu wykupienia przez spółkę polisy na ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu oraz na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?


Urząd Skarbowy w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14. 07.2003 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje:

Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Przepis art. 16 ust. 1 pkt. 59 wyklucza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na składki związane z umowami ubezpieczenia pracowników. Wprowadza jednak on wyjątki od powyższej zasady precyzując warunki jakie musi spełnić pracodawca aby określone składki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A zatem aby składkę opłaconą przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu muszą umowy dotyczyć ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup 1, 2 działu II , wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 28 VII 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62 ze zm.). Ponadto aby składki te mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu, uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych ww. umów ubezpieczenia nie może być pracodawca i umowy te w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je zawarto lub odnowiono, wykluczają:• wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,• możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,• wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Natomiast ubezpieczenie członków zarządu od odpowiedzialności cywilnej zapewnia im ochronę przed stratami finansowymi wynikającymi z obowiązku pokrycia szkód powstałych wskutek podejmowania przez nich decyzji. Dodatkową korzyścią dla zarządu jest fakt, że to spółka zawiera umowę ubezpieczenia i opłaca składkę na to ubezpieczenie. W świetle powyższego składki opłacane przez spółkę na ubezpieczenie członka zarządu od odpowiedzialności cywilnej są nieodpłatnym świadczeniem. Składki te należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od przychodów tych płatnik (spółka) nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, natomiast podatnik (członek zarządu) ma obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym, łącznie z innymi przychodami i obliczyć należy podatek według skali podatkowej określonej art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanego wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.Z informacji przedstawionej w piśmie wynika, że Spółka zamierza wykupić polisę na ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmującą:• ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej deliktowej• ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy• ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kontraktowej .Jeżeli między wydatkiem na te ubezpieczenia a osiągniętym przychodem, wystąpi związek przyczynowy, to płacone składki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki, nie będą natomiast przychodem Zarządu Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj