Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423/21/03
z 29 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423/21/03
Data
2003.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
rok podatkowy
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
W jakim terminie powinno nastąpić złożenie przez Spółkę pierwszej deklaracji CIT - 2 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 5 września 2003 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje:

Podstawowym okresem rozliczenia dla podatku dochodowego jest rok podatkowy. Ustawa podatku dochodowego od osób prawnych nakłada na podatników obowiązek ustalenia dochodu (straty) za okresy sprawozdawcze w ciągu roku podatkowego i dokonywania zaliczkowych wpłat podatku dochodowego. Ogólne zasady rozliczeń określają przepisy art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepisy te nakładają na podatników podatku dochodowego obowiązek składania w każdym miesiącu deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego. Deklaracje podatkowe powinny być sporządzone według określonego wzoru CIT - 2. Składanie miesięcznej deklaracji obowiązuje także wówczas, gdy podatnik nie osiągnął dochodu ( poniósł stratę).Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki (art. 8 ww. ustawy). Ustawa podatku dochodowego od osób prawnych przewiduje również możliwość zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatników, którzy okresowo zaprzestali prowadzenia działalności. Zwolnienie to uzależnione jest od woli podatnika. Przejawem jego woli jest złożenie właściwemu urzędowi skarbowemu oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia działalności (art. 25 ust. 5 pkt. 1)

Na podstawie art. 171 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) po zarejestrowaniu spółki zarząd powinien, w terminie dwóch tygodni, złożyć we właściwym urzędzie skarbowym poświadczony przez siebie odpis umowy spółki ze wskazaniem sądu, w którym spółka została zarejestrowana, oraz daty i numeru rejestracji. Natomiast art. 161 K.s.h. stanowi, że z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Byt prawny spółki kapitałowej w organizacji kończy się w dniu dokonania wpisu spółki do rejestru sądowego. W okresie oczekiwania na wpis do rejestru występują różne zdarzenia gospodarcze związane z organizowaniem spółki np. zakup wyposażenia pomieszczeń biurowych, otwarcie rachunku bankowego, zawieranie umów na wynajem lokalu, wniesienie wkładów na pokrycie kapitału. Zdarzenia gospodarcze, które wystąpią w okresie trwania spółki kapitałowej w organizacji winny znaleźć swoje odzwierciedlenie w ewidencji księgowej. Zatem należy otworzyć księgi rachunkowe z dniem powstania spółki kapitałowej w organizacji zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 znowelizowanej ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. t.j. (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694). Z uwagi na to że, spółka kapitałowa w organizacji jest tylko formą przejściową umożliwiającą wspólnikom lub akcjonariuszom podejmowanie określonych działań jeszcze przed jej rejestracją w sądzie, to nie ma potrzeby zamykania i otwierania ksiąg na dzień dokonania wpisu do rejestru, ponieważ nie następuje tu zmiana formy prawnej.

Dnia 13.12.2002 r. został złożony w tutejszym Urzędzie dokument NIP - 2 „X” sp. z o.o. w organizacji" wraz z umową spółki z dnia 12.12.2002 r. i umową najmu lokalu z dnia 02.12.2002 r. W związku z powyższym za m-c grudzień 2002 r. należało złożyć zeznanie roczne CIT - 8, a od stycznia 2003 r. deklaracje na zaliczki miesięczne CIT - 2 chyba, że pierwszy rok podatkowy trwałby od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność (art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) wówczas pierwsza deklaracja CIT - 2 za m-c grudzień winna być złożona w terminie do 20.01.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj