Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/7/2005
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/7/2005
Data
2005.03.11



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
egzekucja sądowa
komornik sądowy
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Dotyczy zasadności ponownego pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłat dokonywanych przez komornika na mocy wyroku sądowego i wszczętej egzekucji z renty pracodawcy. W roku 2002 i 2003 podatnik zatrudniony był w firmie handlowej. Pracodawca pomimo braku wypłat wynagrodzeń zarówno w roku 2002 jak i w 2003 dostarczył PIT-11 informację o uzyskanych dochodach oraz pobranych zaliczkach. Wykazane przez pracodawcę przychody (pomimo braku faktycznej wypłaty wynagrodzeń) oraz zaliczki na podatek dochodowy zostały wykazane we wspólnym rozliczeniu rocznym za 2002 i 2003 rok. Z uwagi na to, iż pracodawca faktycznie nie wypłacał wynagrodzenia za pracę począwszy od listopada 2002 do kwietnia 2003 roku złożono pozew do Sądu o zapłatę. Na mocy wyroku Sądu Rejonowego zostały zasądzone wypłaty zaległych wynagrodzeń. Wobec faktu, iż komornik z egzekwowanego wynagrodzenia ponownie będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy proszę o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie. Według mojej oceny pobieranie po raz drugi zaliczek na podatek dochodowy w przypadku ich wcześniejszego rozliczenia jest niezasadne.


Na podstawie art. 14a §1, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) w odpowiedzi na pismo dotyczące zajęcia stanowiska w sprawie zasadności ponownego pobierania zaliczek na podatek dochodowy w świetle art. 42e ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) postanawiam nie podzielić Pana stanowiska w sprawie.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005 roku nakłada na komorników sądowych nowe obowiązki w zakresie poboru zaliczki na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy wypłacanych przez komorników na podstawie wyroku sądowego. Reguluje to art. 42e w/w ustawy, który w ust. 1 stanowi, że w przypadku, gdy za płatnika o którym mowa w art. 31 wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy dokonuje m. in. komornik sądowy, jest on obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej wg stawki 19 % z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zgodnie z ust. 2 i 3 w/w artykułu.

W złożonym wniosku pyta Pan, czy zasadnym jest ponowne pobieranie przez komornika sądowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń egzekwowanych na podstawie wyroku sądu w sytuacji ich wcześniejszego rozliczenia.

W myśl w/w art. 42e komornik sądowy jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w każdym przypadku dokonywania wypłat wierzycielowi z tytułu zaległych kwot, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komornik na podstawie ust. 4 art. 42e w związku z art. 38 ust. 1 i art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając równocześnie deklarację PIT-4a także w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym komornik obowiązany jest przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika informację PIT-11, a jeżeli obowiązek poboru zaliczki ustał w ciągu roku, komornika obowiązuje termin do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano ostatnią zaliczkę.

Biorąc powyższe pod uwagę począwszy od 01 stycznia 2005 roku komornik sądowy ma obowiązek pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy wypłacanych na podstawie wyroku sądowego.

Jednocześnie wyjaśniam, że złożone przez Pana zeznania podatkowe za lata 2002 – 2003 są w świetle przedstawionego stanu faktycznego nierzetelne. W zeznaniach podatkowych miał Pan obowiązek rozliczyć się z dochodów faktycznie uzyskanych w ciągu roku podatkowego, a informacje PIT-11 mają pomóc podatnikowi w prawidłowym wypełnieniu obowiązku. Składając zeznania podatkowe za w/w lata miał Pan pełną świadomość tego, że informacje PIT-11 nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Potwierdzeniem tego jest przeprowadzone postępowanie sądowe zakończone wyrokiem zasądzającym wypłacenie Panu wynagrodzenia za lata 2002 – 2003.

W związku z tym powinien Pan złożyć bez zbędnej zwłoki stosowne korekty zeznań podatkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stany prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj