Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USI/2/4110/25/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/2/4110/25/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego
pożytek publiczny
status


Pytanie podatnika
Zamierzam dokonać wpłaty na konto Fundacji na rzecz Rozwoju Dydaktyki i Nauki Filii Akademii Świętokrzyskiej w P. Fundacja ta została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Ł. pod nr x. Fundacja na dzień dzisiejszy nie jest zarejestrowana jako organizacja pożytku publicznego, prowadzić będzie jednak działalność na rzecz rozwoju nauki. Czy w związku z brakiem statusu instytucji pożytku publicznego osoby fizyczne i prawne dokonujące wpłat na rzecz fundacji będą mogły dokonywać odliczeń od dochodu?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.02.2005 r. (wpływ 16.02.2005 r.) postanawia uznać stanowisko Pani w indywidualnej sprawie dotyczące możliwości odliczenia od dochodu wpłaty na rzecz Fundacji nie posiadającej statusu organizacji pożytku publicznego - jako prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 15.02.2005 r. (wpływ do tut. organu - 16.02.2005 r.) wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.We wniosku podała Pani, iż Fundacja na Rzecz Rozwoju Dydaktyki i Nauki Filii Akademii Świętokrzyskiej w P., na konto której zamierza Pani dokonywać wpłat na dzień dzisiejszy nie jest zarejestrowana jako organizacja pożytku publicznego, prowadzić będzie jednak działalność na rzecz rozwoju nauki.W związku z powyższym pyta Pani, czy wobec nie posiadania przez Fundację statusu instytucji pożytku publicznego osoby fizyczne i prawne dokonujące wpłat na rzecz Fundacji będą mogły dokonywać odliczeń od dochodu w wysokości:

  • osoby fizyczne do 6 % dochodu – zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 9 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • osoby prawne do 10 % dochodu – zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W Pani ocenie ustawy o podatku dochodowym nie uzależniają odliczeń od posiadania przez fundację statusu organizacji pożytku publicznego. Istotne jest, jak Pani podaje, aby darowizna została przekazana na cel pożytku publicznego określony w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873).

Wypełniając dyspozycję art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym i prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte w podaniu uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. ulgą objęte są darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 , poz. 873), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.

Cele premiowane ulgą mieszczą się w ogólniejszym pojęciu zadań publicznych. Są one bardzo różnorodne. W art. 4 wyżej powołanej ustawy wyliczono je aż w 24 punktach. Tak więc ulga w 2005 r. przysługuje z racji darowizn m.in. na:
–pomoc społeczną, w tym rodzinom i osobom w trudnej sytuacji,
–działalność charytatywną,
–ochronę i promocję zdrowia,
–działania na rzecz niepełnosprawnych oraz promocję zatrudniania i aktywizacji zawodowej bezrobotnych,
–upowszechnianie i ochronę praw kobiet,
–wspieranie nauki, edukacji, oświaty, wychowania,
–wspieranie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
–wspieranie ekologii, ochrony zwierząt,
–upowszechniania sportu,
–pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych w kraju i za granicą,
–wspieranie działań na rzecz integracji europejskiej,
–upowszechnianie i ochrona praw konsumentów,
–finansowe wsparcie dla organizacji pozarządowych i instytucji prowadzących tak rozumianą działalność pożytku publicznego.

Nie wszystkie darowizny na wskazane cele premiowane są ulgą. Ważny jest także adresat. Obdarowany musi należeć do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Chodzi przede wszystkim o organizacje pozarządowe, nie będące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające dla osiągnięcia zysku, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie ustawy, w tym fundacje i stowarzyszenia, prowadzące działalność pożytku publicznego.Co ważne, z racji darowizn na ich rzecz z przeznaczeniem na realizację wskazanych wyżej zadań publicznych podatnik ma prawo do ulgi bez względu na to, czy organizacje te mają, czy nie mają oficjalnie potwierdzonego statusu organizacji pożytku publicznego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj