Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1188/04
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1188/04
Data
2005.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
samochód prywatny


Pytanie podatnika
Czy płatnik wypłacając pracownikom zwrot kosztów za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych powinien pobrać zaliczkę na podatek od kwoty wskazanej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury czy powinien kwotę tą odpowiednio zwiększyć tak by pracownik po potrąceniu podatku otrzymał „na rękę” kwotę wskazaną w tym rozporządzeniu?


Stan faktyczny:

Pracodawca zamierza wypłacać swoim pracownikom ryczałty samochodowe, stanowiące zwrot kosztów używania przez nich prywatnych samochodów do celów służbowych. Wysokość ryczałtu obliczana będzie na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służ-bowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DZ. U. Nr 27, poz. 271). Zdaniem płatnika kwotę ryczałtu obliczonego zgodnie z w/wym. rozpo-rządzeniem należy ubruttowić, aby pracownik po pobraniu należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych otrzymał kwotę należnego ryczałtu w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycz-nych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od któ-rych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...)

W myśl wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot pracownikowi kosztów za używanie własnego samochodu w jazdach lokalnych dla potrzeb zakładu pracy na podstawie zawartej między pracodawcą a pracownikiem umowy cywilnoprawnej, spowo-duje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych w roku, w którym świadcze-nie to zostało otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika.

Na podstawie dodanego od 1 maja 2004r. art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolny od podatku dochodowego jest jedynie zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używa-nia pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw (...).

Z treści powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż powyższe zwolnienie z opodatkowania po-datkiem dochodowym od osób fizycznych nie jest adresowane do wszystkich podatników otrzymu-jących zwrot kosztów poniesionych z tytułu używania prywatnych pojazdów w jazdach lokalnych do celów służbowych. Warunkiem jego zastosowania jest istnienie przepisu zawartego w akcie prawnym rangi ustawowej, który nakazywałby wprost ponoszenie tego rodzaju wydatków. W przedstawionym stanie faktycznym pracodawca nie miał obowiązku (wynikającego z przepisów in-nych ustaw) zwrotu pracownikom kosztów z tytułu używania własnych samochodów w jazdach lo-kalnych dla potrzeb zakładu pracy, zatem przychody z tego tytułu w tym przypadku nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zgodnie zaś z § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warun-ków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samo-chodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DZ. U. Nr 27, poz. 271) koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż - dla samochodu osobowego:

  1. o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,4894 zł,
  2. o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,7846 zł.

Mając zatem na uwadze wyżej powołane unormowania prawne w przedstawionym stanie faktycz-nym pracodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek od kwoty wskazanej w rozporządzeniu, a nie od kwoty „ubruttowionej” tj. stosownie zwiększonej o kwotę należnego z tego tytułu podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj