Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBF-406/3b/2005
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBF-406/3b/2005
Data
2005.04.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność handlowa
działalność wytwórcza
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
usługi optyczne


Pytanie podatnika
Według jakich stawek ryczałtu opodatkowany jest przychód z tytułu działalności optyków, sklasyfikowanej w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem 52.48B sprzedaż detaliczna sprzętu optycznego, fotograficznego oraz precyzyjnego?


Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu w zakresie świadczenia usług optycznych - usługi w zakresie sprzedaży w stanie nieprzetworzonym soczewek i oprawek (opodatkowanie wg stawki 3%) oraz z tytułu usług polegających na wykonaniu okularów leczniczych - oszlifowanie i oprawianie soczewek w oprawach (opodatkowanie 8,5%).

Stawki ryczałtu zostały określone w art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

W myśl tego przepisu jeżeli podatnik prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ustawie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów dla każdego rodzaju działalności.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b cytowanej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów z działalności usługowej, zaś 3% od przychodów z działalności handlowej (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b).

Dodatkowo podkreślić należy, że sposób prowadzenia ewidencji przychodów dla potrzeb zryczałtowanego podatku dochodowego, sposób dokumentowania przychodów oraz obliczania należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U z 2002 r. Nr 219, poz. 1836 ze zm.).

Przepisy art. 12 ust. 3 cyt. ustawy oraz par. 3 ww. rozporządzenia w przypadku prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu określają warunki prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności i ich podziału na poszczególne stawki ryczałtu.

W związku z powyższym stanowisko podatnika w sprawie stosowania zróżnicowanych stawek ryczałtu jest zgodne z przepisami prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj