Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBF/406/8/2005
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBF/406/8/2005
Data
2005.04.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków


Pytanie podatnika
- czy małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki małżeńskiej mają w 2005r możliwość kontynuowania działalności na dotychczasowych zasadach i rozliczania po 50% dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jako wspólnicy spółki małżeńskiej.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy prowadzą od 1999 r. firmę na zasadach współwłasności małżeńskiej, rozliczanej w podatku dochodowym po 50%. Od 2002 roku mąż był ponadto wspólnikiem w spółce cywilnej, w związku z powyższym otrzymał swoje zaświadczenie na działalność gospodarczą, które po wyjściu ze spółki w marcu 2004 roku Urząd Miasta pozostawił jako - przedsiębiorca firmy małżeńskiej. Obecnie każdy z małżonków posiada już zaświadczenie na działalność gospodarczą jako przedsiębiorca.Zgodnie z art. 4 ust.1 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanych przez nich działalności gospodarczych (art. 4 ust.2 cyt. ustawy). Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że w przypadku małżonków, w obecnie obowiązującym stanie prawnym mogą być oni traktowani jako przedsiębiorcy - osoby fizyczne z art. 4 ust. 1 albo jako przedsiębiorcy - wspólnicy spółki cywilnej - art. 4 ust. 2 ustawy. Decyzja w jakiej formie podatnicy będą dalej prowadzić działalność gospodarczą, czy w ramach zawiązanej spółki cywilnej, czy też jako odrębni przedsiębiorcy, należy do podatników.Do chwili obecnej podatnicy rozliczali się w podatku dochodowym od osób fizycznych udziałem w dochodzie po 50%. Nie ma jednak możliwości kontynuowania dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach spółki małżeńskiej. Zatem jeżeli zarejestrowani są w ewidencji działalności gospodarczej pod odrębnymi numerami to stanowi, iż mamy do czynienia z dwoma przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.Jeżeli przedsiębiorcy nie będą związani umową np. spółki cywilnej, u każdego z nich powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, poz. 176 ze zm.), który winien być opodatkowany odrębnie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj