Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0024/05
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0024/05
Data
2005.03.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
podatek liniowy


Pytanie podatnika

Czy w sytuacji gdy:

  • podatnik był zatrudniony w 2004r. na podstawie umowy o pracę,
  • małżonka podatnika w 2004r. również uzyskiwała dochody z tytułu umowy o pracę,
  • w trakcie 2004r. podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i z tytułu tej działalności wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatkiem liniowym wg stawki 19%),

podatnik może wraz z małżonką złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2004r. uwzględniając w nim wyłącznie dochody z tytułu zawartych umów o pracę żony i podatnika?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wspólnego rozliczenia małżonków z tyt. podatku dochodowego za 2004r., w przypadku gdy jeden z małżonków jako formę opodatkowania wybrał tzw. podatek liniowy, jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 8 marca 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że wnioskodawca był zatrudniony w 2004r. na podstawie umowy o pracę. Małżonka wnioskodawcy w 2004r. również uzyskiwała dochody z tytułu umowy o pracę. W trakcie 2004r. wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalnosci gospodarczej i z tytułu tej działalnosci wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatkiem liniowym wg stawki 19%).

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy może wraz z małżonką złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2004r. uwzględniając w nim wyłącznie dochody z tytułu zawartych umów o pracę żony i wnioskodawcy.

Wnioskodawca wyraził swe stanowisko, zgodnie z którym ma prawo do złożenia wspólnego zeznania podatkowego za 2004r., gdyż pozwala na to przepis art. 30c ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jako przepis szczególny znosi stosowanie przepisu art. 6 ust. 8 tej ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.): „Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.”

Art. 6 ust. 8 w/w ustawy stanowi natomiast, iż: „Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.”

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że nie mogą stosować wspólnego opodatkowania podatkiem dochodowym małżonkowie w przypadku, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 30c tej ustawy zawiera regulacje dotyczące tzw. liniowego podatku dochodowego od dochodów z działalności gospodarczej, w wysokości 19%.

Zatem w związku z tym, iż do wnioskodawcy mają zastosowanie przepisy określone w art. 30c w/w ustawy, nie przysługuje wnioskodawcy prawo do wspólnego z małżonkiem opodatkowania podatkiem dochodowym za 2004r.

W związku z powyższym tut. organ stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Informuje się także, iż nin. interpretacji dokonano na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania nin. postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie nin. postanowienie stanie się nieaktualne.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj