Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/PO/443/19/05/KW
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/PO/443/19/05/KW
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi remontowo-budowlane
usługi stolarskie


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku od towarów i usług obowiązuje przy usługach montażu drzwi, okien etc. wykonywanych z materiału wnioskodawcy świadczącego usługi stolarsko-ciesielskie?


W dniu 07.02.2005r. Pan ......... zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie z zapytaniem : czy przy montażu okien, drzwi etc. wykonywanych z materiału podatnika, świadczącego usługi stolarsko-ciesielskie na indywidualne zamówienie może stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Na podstawie art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.), stawka podatku VAT na materiały budowlane wynosi 22%.

Zgodnie z dyspozycją art.146 ust.1 pkt 2 lit.a w/w ustawy, do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ust.2 w/w artykułu stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą mieszkaniową towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art.2 pkt 6 i art.8 ust.3 w/w ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych. W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi. Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do usługi, czy też jest to wykonanie usługi i dostawa towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

    Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów wynika, że montaż okien przez ich producenta w już istniejącym budynku, jest klasyfikowane jako okna - w zależności od materiału z jakich zostały wykonane, wg następujących grupowań PKWiU:- z drewna - PKWiU 20.30.11 "Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane",- z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 "Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa",- ze stali - PKWiU 28.12.10-30 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe",- z aluminium - PKWiU 28.12.10-50 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe".

Ponadto, zgodnie z dyspozycją § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawkę podatku 22% wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 niniejszego rozporządzenia. Pod poz. 19 ww. załącznika znajduje się montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach takich jak domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych oraz w obiektach budownictwa mieszkalnego o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Powyższy art. mówi o obiektach budownictwa mieszkaniowego przez co rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie nadmienia się, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje na dzień przed wejściem w życie ustawy, tj. na 19 kwietnia 2004r. (art.41 ust.14 ustawy o VAT). Z zawartej ze zleceniodawcą umowy cywilnoprawnej winno wynikać, czy usługa wykonana zostanie z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. W tej sytuacji, w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych należy stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót. Obrotem podatnika jest wtedy kwota uzgodniona za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi - ze względu na obiekt, w którym są roboty wykonywane (w przypadku budownictwa mieszkaniowego do 31.12.2007r. jest to stawka 7%).

Należy jednak wskazać, iż organ podatkowy udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza informacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj