Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415/96/03/PK
z 15 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/96/03/PK
Data
2003.12.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wypadek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacone w Niemczech świadczenie z tytułu wypadku jest zwolnione w Polsce od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w odpowiedzi na zapytanie z dnia 12.11.2003 r. dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia pieniężnego z tytułu wypadku na terenie Niemiec uprzejmie informuje:

Zasady opodatkowania dochodów osiąganych na terenie Niemiec przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje Umowa pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z dnia 25 września 1975r.)

Otrzymane przez Pana świadczenie pieniężne z tytułu wypadku wypłacone przez Branżowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Pracowników Rolnictwa dla Nadrenii Północnej - Westfalii nie jest objęte postanowieniami podatkowymi z art. 7 - 18 przedmiotowej umowy.

W związku z powyższym ww zagadnienie rozstrzyga unormowanie z art. 19 umowy stanowiące, że inne dochody - nie wymienione wyraźnie w poprzednich artykułach - osób mających miejsce zamieszkania lub siedziby w państwie umawiającym się, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie.

Zgodnie natomiast z przepisami polskiego prawa podatkowego nie będące odszkodowaniem świadczenie pieniężne z tytułu wypadku nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W myśl bowiem art. 21, ust. 1, pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego z wyłączeniem przypadków określanych w pkt a - g ww artykułu są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W przedłożonym przez Pana materiale dowodowym w sprawie, a w szczególności w przetłumaczonym dokumencie niemieckim wystawionym przez Branżowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Pracowników Rolnictwa, Ustawowe Ubezpieczenia Wypadkowe Rolników brak występowania w określeniu do przyznanej Panu kwoty pieniężnej zwrotu odszkodowania.
Jednocześnie z treści ww dokumentu wynika, iż w przypadku przyznania Panu zasiłku zakładowego przedmiotowe świadczenie z tytułu wypadku wypłacone bezpodstawnie przez Branżowy Zakład Ubezpieczeń winno podlegać zwrotowi.

Tak więc otrzymane świadczenie z tytułu wypadku nie spełnia przesłanek świadczących o pełnieniu przez nie funkcji odszkodowawczej. W myśl art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10, ust. 1, pkt 9 uważa się m. in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego tj. kwoty wypłaconych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

W związku z powyższym zdaniem tutejszego organu podatkowego otrzymane przez Pana świadczenia pieniężne nie korzystają w Polsce ze zwolnienia od podatku dochodowego i winien Pan je opodatkować wykazując w składanym zeznaniu rocznym PIT-36 doliczając do innych osiągniętych dochodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj