Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
US/PP/443/4/2005/EK
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/PP/443/4/2005/EK
Data
2005.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
obowiązek podatkowy
opodatkowanie łączne małżonków
przekształcanie
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaki jest zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na nazwisko obu małżonków na działalność gospodarczą prowadzoną przez jednego z nich, który do chwili obecnej nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i czy będzie to skutkować powstaniem obowiązku podatkowego jak przy zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu dla małżonka, pod którego numerem NIP zarejestrowana była dotychczas przedmiotowa działalność dla celów podatku VAT.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku

z dnia 05.01.2005 r., który wpłynął w dniu 10.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na nazwisko obu małżonków na działalność gospodarczą prowadzoną przez jednego z nich, który do chwili obecnej nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego jak przy zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu dla małżonka, pod którego numerem NIP zarejestrowana była dotychczas przedmiotowa działalność dla celów podatku VAT jest nieprawidłowe.

W dniu 10.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu wpłynął wniosek

o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 04.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 10.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym wniosku ustalono, iż podatnik prowadzi wspólnie z mężem, działalność gospodarczą na podstawie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej. Podatnikiem od towarów i usług, pod którego numerem NIP rozliczana jest powyższa działalność, jest X. W chwili obecnej małżonkowie planują zmianę zasad prowadzenia działalności, tak by była ona prowadzona wyłącznie na nazwisko męża. Będzie to skutkowało koniecznością zmiany numeru NIP i złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług. Wątpliwości dotyczą zastosowania przepisów art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a mianowicie czy przekształcenie prowadzonej działalności z obu małżonków na jednego z nich będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego jak przy zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT przez małżonka, który był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Zakres i przedmiot prowadzonej działalności będzie kontynuowany.

Zdaniem strony w opisanym przypadku nie można mówić o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających VAT ze względu na fakt, iż przedsiębiorstwo od początku było prowadzone na nazwisko obu małżonków, a złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT przez podatnika podyktowane było brakiem odpowiedniej regulacji dotyczącej zgłaszania tego typu działalności. Majątek wykorzystywany w prowadzonej działalności stanowi majątek wspólny obu małżonków i opisana wyżej zmiana zasad prowadzenia działalności nie spowoduje zmian struktury majątkowej małżonków. Konieczność sporządzenia spisu z natury o którym mowa w art. 14 ustawy o VAT oraz zapłaty wynikającego z niego podatku byłaby nie do pogodzenia z zasadami współżycia społecznego i pozostawałaby w sprzeczności z podstawową zasadą przepisów o ustawy o podatku od towarów i usług – zasadą neutralności – prowadząc do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W powyższej regulacji ustawa nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników.

W odniesieniu do działalności prowadzonej wspólnie przez obu małżonków za podatnika podatku od towarów i usług uważany jest tylko ten, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i którego NIP został potwierdzony przez organ podatkowy. Na podstawie dokumentów rejestracyjnych złożonych w tutejszym organie podatkowym stwierdzono, iż została zgłoszona prowadzona przez Państwa działalność w zakresie transportu ciężkiego na nazwiska obu małżonków. Dla celów podatku VAT działalność została zarejestrowana na nazwisko żony. Pod jej numerem NIP składane są również deklaracje podatkowe VAT-7. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują odrębnie kwestii przekształcenia prowadzonej dotychczas działalności na nazwiska obu małżonków w momencie przekazania przez jednego z nich, będącego podatnikiem podatku VAT, który zaprzestaje jej prowadzenia, drugiemu. W powyższym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 14 ust. 1-10 oraz art. 96 ust. 6, zgodnie z którymi małżonek, będący podatnikiem podatku od towarów i usług, zaprzestający prowadzenia działalności zobowiązany jest do:

-zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestania prowadzenia działalności (art. 96 ust. 6);

-sporządzenia spisu z natury na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w terminie 14 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 pkt.1);

-zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu (art. 14 ust. 5 pkt.2);

-opodatkowania objętych spisem z natury towarów własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów (art. 14 ust. 1 pkt.2). Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dni licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 6). podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi wg cen ich nabycia (art. 14 ust. 8);

-rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury w deklaracji podatkowej VAT-7 (art. 14 ust. 10)

W przypadku kontynuacji prowadzonej działalności przez małżonka, zobowiązany będzie on do wypełnienia wszystkich obowiązków jakie nakłada ustawa o podatku od towarów i usług dla podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności czyli zgłoszenia formalnego na swoje nazwisko i numer NIP wraz ze złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług, założenia odpowiednich ewidencji dla potrzeb podatku VAT oraz składania deklaracji podatkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę w momencie przekazania działalności, dotychczas prowadzonej na nazwisko obu małżonków, przez małżonka będącego podatnikiem podatku VAT drugiemu małżonkowi będą miały zastosowanie przepisy art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej; 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj