Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
US/PP/443/6/2005/BM
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/PP/443/6/2005/BM
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracje
faktura
licencja
limit obrotu
odliczenie podatku od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku ustalono, iż podatnik jest autorem rozwiązań technicznych, które uzyskały ochronę patentową lub zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego, przy czym rozwiązań tych dokonał jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej i nie w ramach stosunku pracy. Jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zamierza udzielić odpłatnie licencji, na podstawie stosownej umowy. Odpłatność za wykorzystanie patentu przekroczy w ciągu roku 2005 równowartość kwoty 10.000 Euro. W związku z powyższym podatnik pyta, czy jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik podatku VAT pomimo, że nie prowadzi działalności gospodarczej?, czy będzie uprawniony do wystawiania faktur VAT?, czy będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z nabyć towarów i usług w celu wykonania umowy o udzielenie licencji?, czy firma, z którą zostanie zawarta umowa o udzielenie licencji będzie mogła odliczyć podatek z faktur wystawionych przez podatnika?, czy będzie zobligowany do składania deklaracji VAT-7 w okresie trwania umowy licencyjnej?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2005 r., który wpłynął w dniu 09.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej rejestracji w podatku od towarów i usług przy odpłatnym udzieleniu licencji oraz prawa i obowiązku związanego z fakturami VAT i deklaracjami VAT-7 jest prawidłowe.

W dniu 09.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Według oceny wnioskodawcy jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT, a tym samym do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z wykonywaniem umowy o udzielenie licencji, do składania deklaracji VAT-7. Jednocześnie firma, której podatnik - jako podatnik podatku VAT - udzieli licencji, będzie uprawniona do odliczenia podatku zawartego w fakturach wystawionych przez licencjodawcę.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługobiorców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Jednocześnie w myśl art. 113 ust. 9 ustawy VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 10.000 euro.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza, iż w świetle obowiązujących przepisów, odpłatne przeniesienie prawa - licencji stanowi świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy jednoczesnym spełnieniu niezbędnych warunków opodatkowania, tzn. gdy jest odpłatne oraz realizowane przez podatnika działającego w takim charakterze. Jednocześnie należy zauważyć, iż jeżeli wartość sprzedaż przekroczy w 2005 roku w proporcji równowartość kwoty 10.000 euro, podatnik zobowiązany jest do zarejestrowania się w podatku od towarów i usług.

W związku z zapytaniem dotyczącym wystawianych i otrzymywanych faktur, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu informuje, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzająca w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Natomiast o odliczeniu podatku VAT stanowi art. 86 ust. 1, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W zakresie dotyczącym składania deklaracji podatkowych VAT-7, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu informuje, iż zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj