Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/005/2-839/04/MP
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/005/2-839/04/MP
Data
2005.03.16



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
bonifikaty
fundusz remontowy
spółdzielnie mieszkaniowe
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy umorzona część wkładu budowlanego przez SM oraz częściowy zwrot wydatków z funduszu remontowego z tyt. wymiany stolarki okiennej są opodatkowane pdof?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 30.12.2004 r. nr PD-3/415/71/04 w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym umorzonej części wkładu budowlanego z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz częściowego zwrotu poniesionych wydatków z funduszu remontowego z tytułu wymiany stolarki okiennej.

Zatem odpowiadając na zapytanie określone w pkt 1 przedmiotowego wniosku, dotyczące podatkowych rozliczeń dla Spółdzielni w przypadku wpłaty przez członków spółdzielni 40% różnicy między wymaganym wkładem budowlanym w wysokości wartości rynkowej lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, gdy pozostała część należności po upływie trzech lat zawieszenia podlega umorzeniu - należy stwierdzić, że w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), umorzona część kwoty nie stanowi przychodu członków spółdzielni, którzy z tej oferty skorzystali. W konsekwencji kwoty umorzone członkom spółdzielni nie rodzą skutków podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z uchwałą Zebrania Przedstawicieli Członków przy przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności stosowana jest bonifikata w wysokości 50% do wpłaty różnicy pomiędzy zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym a wartością rynkową lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 10 i art. 11, które enumeratywnie wymieniają przychody podlegające opodatkowaniu stosowana przez spółdzielnię bonifikata nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A zatem nie stanowi ona przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - podatek dochodowy od osób, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W przypadku otrzymania przez członka spółdzielni zwrotu wydatków poniesionych przez niego na wymianę okien w lokalu, kwota otrzymanego zwrotu stanowi przychód podlegający opodatkowaniu z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwotę tę podatnik jest obowiązany uwzględnić w zeznaniu podatkowym, składanym za rok, w którym zwrot otrzymał.
Przy czym, w przypadku podatników, do których w związku z otrzymanym zwrotem, ma zastosowanie przepis art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) oraz przepis art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), uwzględnienie przedmiotowego zwrotu w zeznaniu podatkowym może nastąpić w dwojaki sposób t. j.:
1) w całości w wierszu „Inne źródła (...) w części „Dochody/Straty ze źródeł przychodów" albo
2) w wysokości 19% otrzymanego zwrotu, jeżeli w latach ubiegłych kwota w tej wysokości stanowiła podstawę wyliczenia kwoty przysługującego odliczenia z tytułu poniesienia wydatków remontowo-modernizacyjnych.

Tak więc zdaniem tut. organu podatkowego wypłacone kwoty członkom spółdzielni z tytułu zwrotu wydatków poniesionych przez nich na wymianę okien w lokalu, potraktować należy jako przychód z innych źródeł i sporządzić informację PIT-8C.
Odpowiedzi udzielono na podstawie przepisów prawa podatkowego obowiązujących w 2004 r.
W związku z powyższym wyjaśnienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 30.12.2004 r. w niniejszej sprawie jest nieaktualne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj