Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-10/05
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-10/05
Data
2005.03.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
grunty
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy opodatkowania dostawy lokali wraz z gruntem po 1.05.2004 r. w przypadku, gdy zapłata (zaliczka) została w całości lub w części pobrana przed dniem 1.05.2004 r. w sytuacji gdy do przeniesienia własności lokalu i gruntu doszło w m-cu XII/04 i I/05.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dn. 12.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dostawy lokali wraz z gruntem po 1.05.2004 r. w przypadku, gdy zapłata (zaliczka) została w całości lub części pobrana przed dniem 1.05.2004 r. a do przeniesienia własności lokalu i gruntu doszło w m-cu XII/04 i I/05

  • jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Występując z wnioskiem o udzielenie interpretacji Spółka podała, iż do dnia 30.04.2004 r. w związku z budową mieszkań otrzymywała od klientów zaliczki obejmujące całą wartość mieszkania wraz z udziałem w nieruchomości gruntowej lub części takiej należności. Na powyższe zaliczki wystawiano faktury VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) z podstawy opodatkowania wyłączano wartość gruntu. Obowiązek podatkowy rozliczano zgodnie z art. 6 ust. 7 b ww. ustawy. Natomiast od dnia 1.05.2005 r. Spółka nie wyodrębnia wartości gruntu i dokonuje jego opodatkowania wg stawki właściwej dla danego budynku.

Zdaniem Spółki w przypadku, gdy otrzymano całą zapłatę lub jej część za lokal z udziałem w nieruchomości gruntowej przed dniem 1.05.2004 r. a przeniesienie własności lokalu i gruntu następuje po dniu 1.05.2004 r. obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstanie i wartość udziału w gruncie zapłacona przed dniem 1.05.2004 r. nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Stanowisko to jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w przypadku sprzedaży budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 7 b ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od daty wydania.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 ust. 6 ustawy przez towary rozumie się wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

Zgodnie zatem z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 10 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości zapłaty nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania.

Zatem w przedstawionych we wniosku sytuacjach w przypadku otrzymania zapłaty (lub części) za mieszkania z udziałem w nieruchomości gruntowej do 30.04.2004 r. zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) kiedy to wartość udziału w gruncie nie podlegała opodatkowaniu, natomiast w odniesieniu do otrzymanej zapłaty (lub części) po dniu 1.05.2004 r. zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50) i wartość udziału w gruncie będzie podlegała opodatkowaniu.

Jednakże zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie dostawa lokali wraz z udziałem w gruncie następuje po dniu 1.05.2004 r. tj. po dniu wejścia w życie ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, na mocy której grunty zostały uznane za towary w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się jego wartości.

W powyżej opisanej sytuacji nie ma znaczenia to, że całość lub część należności za lokal mieszkalny wraz z gruntem z którym jest trwale związany została przyjęta przed dniem 1.05.2004 r., bowiem faktyczna dostawa lokalu mieszkalnego (podpisanie aktu notarialnego) nastąpiła po dniu 30.04.2004 r. Zatem podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 29 ust. 5 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. Podstawę opodatkowania dostawy lokalu z udziałem w gruncie dokonywanej po dniu 30.04.2004 r. stanowi kwota należna za grunt, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Obowiązek podatkowy od wpłat na poczet udziału w gruncie, dokonanych przed dniem 1.05.2004 r. wystąpi z chwilą przekazania nieruchomości, czyli w chwili podpisania aktu notarialnego. Bez znaczenia w opisanej sytuacji jest fakt, że część lub całość należności została przyjęta przed dniem 1.05.2004 r.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego w czasie zaistnienia ww. zdarzeń w części dotyczącej przepisów ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz na dzień wydania niniejszego postanowienia w części dot. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj