Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1121/04
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1121/04
Data
2005.04.04



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
podatek liniowy
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy podatnik może odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w 2004r., a dotyczące roku 2001 i 2002, w bieżących deklaracjach PIT-5L ?


Stan faktyczny

Do lipca 2003r. podatnik był współudziałowcem w spółce cywilnej, natomiast od chwili rozwiązania tej spółki wykonuje działalność gospodarczą samodzielnie prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W trakcie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej wystąpiły problemy finansowe, w związku z czym podatnik nie odprowadzał składek na własne ubezpieczenie społeczne za lata 2001-2002. W bieżącym roku, tj. w 2004r., podatnik uregulował większą część zaległych składek.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 30c ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004r., w stosunku do podatników opodatkowanych podatkiem liniowym podstawą obliczenia podatku jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a). Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

W myśl art. 30c ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały:

  1. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
  2. odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
  3. odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z treści art. 44 ust. 3f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, iż podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej i opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Natomiast zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

  1. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  2. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (...),
    - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż odliczeniu od dochodu podlegają składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone przez podatnika w roku podatkowym, bez względu na to jakiego okresu one dotyczą.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo odliczenia w deklaracjach PIT-5L składek na własne ubezpieczenie społeczne dotyczących 2001 i 2002 roku, jednakże faktycznie zapłaconych dopiero w 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj