Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-09/2/HM/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-09/2/HM/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
odroczenie
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek od towarów i usług
termin płatności
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek opodatkowania podatkiem VAT opłata za wieczyste użytkowanie gruntu z odroczonym terminem płatności po 1 maja 2004r.?.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 18 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT opłat za wieczyste użytkowanie gruntu z odroczonym terminem płatności po 1 maja 2004 r.

Uznaje stanowisko Starostwa za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym . Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku
Pismem z dnia 18 stycznia 2005 r. Starostwo Powiatowe zwróciło się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT opłat z odroczonym terminem płatności po 1 maja 2004 r. użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych .

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami / Dz.U Nr. 261 poz. 2603 z 2004 r. / za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste pobiera się opłaty roczne . Opłaty wnosi się prze cały okres użytkowania wieczystego , w terminie do 31 marca każdego roku z góry za dany rok. . Czy opłaty z z odroczonym terminem płatności po 1 maja 2004 r. na podstawie decyzji administracyjnej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i od jakiej wartości ?.

Stanowisko podatnika
Zdaniem podatnika do opłat z odroczonym terminem płatności po 1 maja 2004 r. - decyzja administracyjna należy naliczyć podatek VAT od wartości ustalonej w akcie notarialnym za wieczyste i traktować to jako wartość netto do której należy doliczyć VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje
Zgodnie z art 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług . Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel / art. 7 ust. 1 / . Oddanie nieruchomości gruntowej nie mieści się w zakresie definicji towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy gdyż nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel , jednocześnie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów , uznane jest za świadczenie usług , zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy . Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów , należy uznać ze jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

W przypadku umów zawartych przed dniem 01.05.2004 r. dotyczących oddania gruntów w wieczyste użytkowanie których termin płatności przypada po tej dacie podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu , pomniejszone o kwotę podatku co oznacza , że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto / tzn. z podatkiem VAT / , bez względu na sposób jej skalkulowania. .

Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz ustalenie opłat odbywa się na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami / Dz.u Nr. 46 poz. 543 z 2000 r. ze zm./ Zgodnie z treścią art. 27 tej ustawy sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego . Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej . Art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. stanowi iż za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne . Starostwo Powiatowe pobiera opłatę za użytkowanie wieczyste w terminie do dnia 31 marca każdego roku z góry za dany rok .

Mając na względzie specyfikę instytucji użytkowania wieczystego , a także specyfikę opłat pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste , należy uznać , że opłaty wniesione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W sytuacji gdy na mocy art. 71 ust.4 ustawo o gospodarce nieruchomościami starosta zmienił termin płatności opłaty , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu nowego terminu płatności .

W odniesieniu do opłat uiszczonych w okresie od 1 maja 2004 r. do 24 czerwca 2004 r. obowiązek podatkowy określono przepisem art.19 ust.13 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r.Powstaje on z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty , nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub w fakturze . W przypadku do opłat uiszczonych 25 czerwca 2004 r. i po tej dacie obowiązek podatkowy określa zapis § 3 a rozporządzenia rozporządzania Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 97 poz. 970/ wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym w/wyżej rozporządzenie / Dz.U Nr. 54 poz. 1541 / . W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat.

W odniesieniu do opłat uiszczonych w okresie od 1 maja 2004 r. do 24 czerwca 2004 r. obowiązek podatkowy określono przepisem art.19 ust.13 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r.Powstaje on z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty , nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub w fakturze . W przypadku do opłat uiszczonych 25 czerwca 2004 r. i po tej dacie obowiązek podatkowy określa zapis § 3 a rozporządzenia rozporządzania Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 97 poz. 970/ wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym w/wyżej rozporządzenie / Dz.U Nr. 54 poz. 1541 / . W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .

Zażalenie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej / tekst jednolity z 2004 r. Dz.U Nr. 253 poz. 2532 / .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj