Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-1/415/83/03
z 22 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/83/03
Data
2003.07.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dokumentacja księgowa
księga przychodów i rozchodów
umowa komisu


Pytanie podatnika
Jaka jest forma księgowania umowy komisu przy sprzedaży towarów ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.06.2003 r. Urząd Skarbowy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Umowa komisu według art. 765 Kodeksu cywilnego jest umową, na podstawie której przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz we własnym imieniu.

Zgodnie z § 46 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) komisant dokonujący sprzedaży towarów w wykonaniu umowy komisu wystawia przy sprzedaży towarów fakturę, oznaczoną jako FAKTURA VAT KOMIS, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Faktury te wystawia się w trzech egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca towaru, kopię dokumentu komisant przekazuje komitentowi, zachowując jedną kopię w swojej ewidencji. Umieszczenie na fakturze VAT wyrazu KOMIS umożliwia komisantowi wyłączenie dokumentowanych transakcji z kwoty obrotu podlegającej opodatkowaniu. Podstawą zapisów w ewidencji sprzedaży VAT i tym samym sporządzenia deklaracji są u komisanta faktury obejmujące należną prowizję wraz z podatkiem VAT. Jeżeli w kasie rejestrującej ewidencjonowana jest sprzedaż towarów będących przedmiotem umowy komisu, w celu poprawnego sporządzenia deklaracji VAT-7 na koniec miesiąca konieczna jest korekta kwot wynikających z raportu kasowego o kwoty dotyczące towarów komisowych.

Zgodnie z § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 116, poz. 1222 ze zm.) podatnicy ewidencjonujący obroty przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze przychodów i rozchodów dotyczących przychodów na podstawie raportów dobowych lub miesięcznych zestawień raportów dobowych.
Zatem Pani stanowisko w sprawie nie jest słuszne.

Informacji udzielono w oparciu o obowiązujący stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj