Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-2/005/2-1087/04/WK
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/005/2-1087/04/WK
Data
2005.02.23



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przychody należne
spółka cywilna
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
Czy mogę jako udziałowiec spółki cywilnej sprzedać składniki majątku do spółki jawnej, której jestem również udziałowcem?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm., w brzmieniu obowiązującym do końca 2004 r.) zmienia informację udzieloną Panu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik z dnia 30 grudnia 2004 r. Nr PB 412/95/04/PK będącą odpowiedzią na zapytanie Pana z dnia 02.12.2004 r.
Przedmiotowe zagadnienie dotyczy sprzedaży zapasów materiałów i środków trwałych przez spółkę cywilną spółce jawnej (spółka cywilna i jawna posiada taki sam skład osobowy, udziały wspólników w zyskach obu spółek określone są w tych samych wielkościach).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nie ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c, przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami przychodem dla spółki cywilnej będzie sprzedaż zapasów materiałów (art. 14 ust. 1 w/w ustawy) oraz sprzedaż środków trwałych (art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy).
Wyjaśnia się ponadto, że składniki majątku wykorzystywane do działalności gospodarczej, których wartość początkowa nie przekracza 1.500,00 zł można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Skoro zatem składniki te zaliczone są bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów ich zbycie stanowi przychód dla spółki określony w art. 14 ust. 1 w/w ustawy.

Końcowo zauważa się, że wydatki poniesione przez spółkę jawną na nabycie składników majątku spółki cywilnej będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 22 oraz art. 23 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj