Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP - 443/4/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego po dacie likwidacji działalności gospodarczej?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik po dacie likwidacji działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia Apteki otrzymał faktury VAT dot. zakupów usług telekomunikacyjnych oraz zakupu energii elektrycznej (również termin płatności tych faktur przypada po dacie likwidacji).

Na podstawie decyzji z dnia 04.01.2005 r. nastąpiło z dniem 10.12.2004 r. wykreślenie z ewidencji działalności apteki. Jednocześnie podatnik kontynuuje działalność gospodarczą prowadząc wynajem budynku na działalność gospodarczą oraz jest udziałowcem w spółce jawnej. W związku z czym jest nadal podatnikiem podatku od towarów i usług składającym co miesięczne deklaracje podatkowe VAT-7.

Stanowisko podatnika przedstawia się następująco: do rozliczenia podatku naliczonego (chodzi o faktury kosztowe jak energia elektryczna czy inne) należy ująć tylko te faktury, których wpływ nastąpił do dnia likwidacji apteki tzn. do 09.12.2004 r, natomiast wpływ faktur po tej dacie nie podlega odliczeniu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przepisy określają również moment, w którym podatnik jest uprawniony do dokonania odliczenia lub wystąpienia o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, z której wynika kwota podatku naliczonego.

W przypadku jednakże usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli:

  1. dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
  2. świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych z zastrzeżeniem ust. 18,
  3. świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Zasadę tę stosuje się wówczas, gdy konkretna faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy. W pozostałych przypadkach stosuje się ogólne reguły.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika więc, że w stosunku do faktur otrzymanych po dacie likwidacji działalności gospodarczej nie przysługiwało by prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca prowadzi jednak nadal działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własne nazwisko w formie wynajmu na cele działalności gospodarczej budynku. Jednocześnie jest nadal podatnikiem podatku od towarów i usług składającym co miesięczne deklaracje podatkowe VAT-7.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązującego prawa należy uznać, iż istnieją przesłanki do zastosowania zasady przepisu art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, dający prawo podatnikom do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Reasumując, w przedstawionej sprawie podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego od faktur dokumentujących zakupy usług telekomunikacyjnych oraz zakupy energii elektrycznej, ponieważ nie nastąpiła tu likwidacja działalności gospodarczej w rozumieniu art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) a jedynie zmiana przedmiotu działalności. Podatnik zrezygnował z prowadzenia działalności gospodarczej w postaci APTEKI lecz nadal we własnym imieniu i na własne nazwisko dokonuje wynajmu budynku na cel działalności gospodarczej. W związku z czym jest nadal czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Powyższe uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego realizowane może być przez podatnika o którym mowa w art. 15 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych z uwzględnieniem zakazu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego wynikającego z art. 88 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj