Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-152/107 672/122/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-152/107 672/122/04
Data
2004.07.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dostawa
komis
marża
sprzedaż
towar używany


Pytanie podatnika
Czy Podatnik prowadzący handel (dostawę) i komis towarów używanych może wybrać procedurę opodatkowania marży?. Jakie zasady (ogólne, czy szczególne) i jaka stawka jest właściwa dla opodatkowania dostawy przedmiotów nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. i po tej dacie?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a § l ustawy: dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926, ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 28.05.2004 r. uprzejmie informuje.
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu sprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Należy przy tym zaznaczyć, iż w myśl art. 120 ust. 10 ustawy przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. l pkt 2 lub art. 113,
3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.


Przepis ust. 4 może mieć także zastosowanie do dostawy:1) dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika, o którym mowa w ust. 4,
2) dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców,
3) dzieł sztuki, nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15, innego niż wymieniony w ust. 4, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 7 %.

Warunkiem zastosowania przedstawionej powyżej opcji polegającej na opodatkowaniu marży jest zgodnie z art. 120 ust. 13 zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z ust. 4 przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeśli podatnik chce dalej stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.
Jednocześnie ustawodawca uwzględniając konieczność wprowadzenia przepisów przejściowych stwierdził w art. 171, iż w przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed dniem l maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w ustawie wymienionej wart. 175.Należy jednak wyraźnie podkreślić, iż w stosunku do tych transakcji nie stosuje się wszystkich zasad opodatkowania, jakie ustalała uchylona ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, póz. 50, ze zm.), lecz jedynie te, które dotyczyły podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego. Przytoczony przepis nie odsyła zatem do stosowania stawki obowiązującej na podstawie uchylonej ustawy. Oznacza to, iż w przypadku dokonywania takiej sprzedaży komisowej właściwą stawkę podatkową należy ustalić na podstawie obowiązującej ustawy.

Przepis art. 174 ustawy również dotyczy stanów faktycznych zaistniałych i istniejących pod rządami obydwóch aktów prawnych. Otóż w przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4, po dniu 30 kwietnia 2004 r.
Zatem jeżeli podatnik zakupił lub dokonał importu towarów przed dniem l maja 2004 r. nie może skorzystać z opcji opodatkowania ich dostawy według marży, czego konsekwencją jest konieczność opodatkowania takich dostaw na zasadach ogólnych. Jeśli jednak towary zostały zakupione po 30 kwietnia 2004 r. Podatnik może opodatkować je na zasadach opisanych w art. 120 ustawy.
Na podstawie art. 41 ust. l ustawy stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129. Opodatkowanie marży nie zostało objęte żadną preferencyjną stawką podatku, w związku z tym należy zastosować stawkę, podstawową. Stawkę, podatku w wysokości 7 % stosuje się w myśl art. 120 ust. 2 i art. 120 ust. 3 pkt l ustawy do importu dziel sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków, jak również do dostawy dzieł sztuki, pod warunkiem, że dostawy dokonał ich twórca lub spadkobierca twórcy, bądź też okazjonalnie podatnik inny, niż podatnik określony w ust. 5 (tj podatnik opodatkowujący marżę łączną), wykonujący działalność opodatkowaną, jeżeli dzieła sztuki zostały przez niego osobiście przywiezione lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku. W przeciwnym wypadku stawką właściwą dla opodatkowania dostawy dzieł sztuki jest stawka w wysokości 22 %.
Jednocześnie Naczelnik informuje, iż na podstawie § 41 d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 971, ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 25 czerwca br. zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2004 r. dostawę dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, o których mowa w art. 120 ust. l ustawy, które zostały nabyte przez podatnika przed dniem l maja 2004 r. i których sprzedaż korzystała ze zwolnienia od podatku lub nie podlegała podatkowi przed dniem l maja 2004 r.
Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest jednak w myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 45, poz. 1541) przedłożenie przez podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia (tj do dnia 8 lipca 2004 r.) zestawienia poszczególnych towarów wraz z ich wartością w cenie nabycia.
Reasumując w przypadku dokonywania dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków, nabytych przez podatnika po dniu 30 kwietnia 2004 r. Podatnik ma prawo opodatkować samą marżę, według stawki 22 %. Jeżeli jednak towary stanowiące przedmiot dostawy zostały zakupione przed dniem l maja 2004 r. wówczas obrotem jest kwota uzyskana z tytułu sprzedaży pomniejszona o należny podatek. Dostawa tych towarów będzie jednak zwolniona jeżeli podatnik w odpowiednim terminie przedstawi naczelnikowi urzędu zestawienie tych towarów wraz z ich wartością w cenie nabycia. W przeciwnym wypadku obrót uzyskany z tytułu sprzedaży tych towarów należy opodatkować stawką dla nich właściwą. W przypadku umów komisu zawartych podczas obowiązywania uchylonej ustawy, dla których obowiązek podatkowy nie powstał przed dniem l maja 2004 r. podatnik ustala podstawę opodatkowania oraz moment powstania obowiązku podatkowego, natomiast stawkę podatkową ustala na podstawie obowiązującej ustawy (22%).
Naczelnik urzędu informuje ponadto, iż w okresie do 31 grudnia 2007 r. do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN stosuje się stawkę podatku w wysokości O % (nie dotyczy to przypadków, gdy dane czynności opodatkowane są na podstawie art 120 ust. 4 ustawy).
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 06.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj