Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
US-PDF II/415-34/03
z 18 lipca 2002 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDF II/415-34/03
Data
2002.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki za zwłokę
renta wyrównawcza
wyrok
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy renta wyrównawcza wypłacana przez zakład pracy na podstawie wyroku sądowego wraz z odsetkami za zwłokę korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Urząd Skarbowy w Oświęcimiu na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) - w odpowiedzi na pismo z dnia 27 maja 2003 r. (wpływ 28.05.2003 r.), uzupełnione w dniu 25 czerwca br., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepi-sów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, wyjaśnia, co następuje:
1) w sprawie odszkodowania (renty wyrównawczej)

Podstawowymi aktami prawnymi, które regulują tę kwestią jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. oraz ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) - dalej k.c.
W art. 21, ust. 1, pkt 3b u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2003 r., zawarty jest katalog zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego dotyczących odszkodowań oraz wyjątków nie podlegających zwolnieniu.
W związku z powyższą zmianą renta wyrównawcza, o której mowa w art. 444 k.c. wypłacona przez zakład pracy na podstawie wyroku sądowego korzysta ze zwolnienia do wysokości określonej w tym wyroku.
2) w sprawie odsetek za zwłokę

Nie można utożsamić odsetek za zwłokę z odszkodowaniem, a tym samym odsetki te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego w art. 21, ust. 1, pkt 3 u.p.d.o.f.
Otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela opodatkowanym na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 10, ust. 1, pkt 9 u.p.d.o.f. przychody z tytułu przedmiotowych odsetek podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 tejże ustawy. Ponieważ w momencie postawienia ww kwot do dyspozycji pracownika nie był on już pracownikiem danej spółki, firma nie miała obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku, natomiast zgodnie z art. 42a u.p.d.o.f. będzie miała obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach informację według ustalonego wzoru, tj. PIT-8C o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach i w terminie do 31 stycznia następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi - urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Na podstawie otrzymanej od płatnika informacji PIT-8C podatnik ma obowiązek rozliczyć uzyskany przychód z tytułu ww odsetek w zeznaniu rocznym za 2003 r. wraz z pozostałymi przychodami osiągniętymi w ciągu tego roku.
3) Zatem renty i odszkodowania otrzymane na podstawie art. 21, ust. 1 u.p.d.o.f. są ustawowo zwolnione od podatku dochodowego, natomiast jeżeli nie są wymienione w przedmiotowym zwolnieniu - są opodatkowane.

W przypadku wypłaty ww świadczenia nie korzystającego ze zwolnienia - zgodnie z art. 42a u.p.d.o.f. osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20, ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego - mają obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika, informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego, przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi - urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Na płatniku zatem nie ciąży obowiązek poboru podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj