Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0835/04
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0835/04
Data
2005.03.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
delegacja
pracownik
zakład


Pytanie podatnika
Czy w związku z wykonywaniem czynności oddelegowania pracowników lub dostawy towarów do zakładu w Niemczech w jednostce macierzystej (spółce) powstanie przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Stan faktyczny:

Spółka kapitałowa świadczy usługi budowlane na terenie kraju jak i poprzez swój oddział - zakład w rozumieniu art. 5 postanowień umowy zawartej w dniu 18.12.1972r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 z późn. zm.) - na terenie Niemiec. Dla celów podatkowych oddział zarejestrowano w Niemczech gdzie jest odprowadzany podatek dochodowy. Jednostka macierzysta w Polsce świadczy usługi kadrowo-płacowe dla oddziału, bowiem pracownicy zatrudnieni w Polsce zostają oddelegowywani do pracy w Niemczech. Spółka w Polsce opłaca m.in. składki na ZUS, PFRON. Koszty związane z pracownikami ponoszone są w Polsce a pracownicy świadczą pracę w Niemczech.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) przepisy ustawy regulują opodatkowanie podatkiem dochodowym osób prawnych. Jednocześnie przepisy te mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej. Jednakże oddział spółki, jeśli nawet uznamy, iż jest jednostką organizacyjną - nie jest niezależnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej (spółki) i na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. nie można bezwzględnie przyznać mu statusu samodzielnego podmiotu w podatku dochodowym. Podatnikiem jest spółka z o.o., na której spoczywają zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na to w ilu oddziałach i gdzie usytuowanych prowadzi działalności gospodarczą.

W rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. oddziały jako wyodrębnione ale tylko wewnętrznie jednostki organizacyjne spółek kapitałowych nie mogą być uznane za podmioty tego prawa i tym samym nie posiadają tak zwanej samodzielności podatkowej.

Oznacza to, że Spółka bez względu na liczbę i rozmiar posiadanych oddziałów - zawsze rozlicza się jako jeden podatnik podatku dochodowego od osób prawnych.

Funkcjonowanie w ramach spółki wyodrębnionych organizacyjnie oddziałów ma wpływ na sytuację prawną spółki z o.o. w dwóch kwestiach, a mianowicie:

  1. na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. podatnicy posiadający wyodrębnione organizacyjnie zakłady (oddziały), położone na terenie innych gmin niż gmina, na terenie której podatnicy mają swoją siedzibę, są zobowiązani załączyć do deklaracji oraz zeznania o wysokości dochodu (straty) informację o należnych gminom i województwom udziałach w podatku dochodowym, ustalonym zgodnie z odrębnymi przepisami.
  2. art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Powyższa ogólna zasada ma zastosowanie również do dochodów osiąganych za granicą RP przez oddział jako wewnętrzną jednostkę organizacyjną.

Podstawowe zasady opodatkowania dochodów osiąganych w obcym państwie zostały określone w art. 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. Istotna jest przede wszystkim treść umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli działalność wykonywana jest przez zakład usytuowany w Niemczech, w myśl (obowiązującej jeszcze w 2004r.) umowy z dnia 18 grudnia 1972r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995r. Nr 31, poz. 163 z późn. zm.):

  • rachunkowość tego zakładu powinna być prowadzona według przepisów tego państwa, gdyż stanowi podstawę do ustalenia wysokości dochodu osiąganego przez ten zakład;
  • niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie ustalony dochód z działalności zakładu za granicą, dochód z tej działalności powinien być wykazany w księgach rachunkowych Spółki, tak aby wynikający z tych ksiąg dochód obejmował również dochód z działalności wykonywanej za granicą (art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. i art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994r.);
  • możliwym jest odliczanie nakładów ponoszonych dla tego zakładu włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi niezależnie od tego czy powstały w tym państwie, w którym leży zakład, czy w Polsce;
  • za koszty uznaje się również wydatki ponoszone w Polsce na rzecz tego zakładu oraz przypadającą na ten zakład część ogólnych kosztów zarządzania i kosztów administracyjnych, czyli koszty np. pracownicze.

Zatem, nie stanowią przychodu Spółki czynności zarządzania, w tym delegowania personelu do swego zakładu położonego za granicą. Stanowią one jedynie rozliczenia w rachunku wewnętrznym rozliczeń między spółką a jej zakładem i jako takie nie mają wpływu na przychody i koszty ich uzyskania dla potrzeb podatku dochodowego Spółki w Polsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj