Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1024/04
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1024/04
Data
2005.03.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Czy podstawą obliczenia wysokości miesięcznej zaliczki na podatek będzie wyłącznie należny podatek dochodowy wykazany przez Spółkę w zeznaniu złożonym za rok podatkowy obejmujący okres od dnia 01.10.2002r. do dnia 30.09.2003r., czy też przy kalkulacji wysokości uproszczonej zaliczki Spółka ma obowiązek uwzględniać podatek należny wykazywany przez spółki przejmowane w zeznaniach podatkowych składanych w roku 2004?.


Stan faktyczny:

Zgodnie z podpisanym w dniu 30.08.2004r. planem połączenia, z dniem 31.12.2004r. nastąpiło przejęcie przez Spółkę Akcyjną – w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych - majątku siedmiu innych spółek akcyjnych.

Jednocześnie od 01.01.2005r. zmianie uległ rok podatkowy Spółki przejmującej. Rok ten pokrywał się będzie z rokiem kalendarzowym. Bieżący rok podatkowy Spółki obejmuje okres od dnia 01.10.2003r. do dnia 31.12.2004r., zaś rok poprzedni obejmował okres od dnia 01.10.2002r. do dnia 31.12.2003r.

W nowym roku podatkowym (01.01.2005r.-31.12.2005r.) Spółka planuje stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) określają dwa sposoby połączenia spółek:

  1. łączenie się przez przejęcie (inkorporacja) polegające na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (art.492 §1 pkt 1 Ksh),
  2. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki (fuzja) polegające na utworzeniu nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek w zamian za udziały lub akcje nowej spółki (art. 492 § 1 pkt 2 Ksh).

Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru (art. 493 § 1 Ksh). Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Skutkuje to wykreśleniem spółek przejmowanych albo spółek łączących się (art. 493 § 2 Ksh).

Co do zasady osoby prawne zobowiązane są zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do składania bez wezwania deklaracji według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego od początku roku podatkowego dochodu bądź straty. Ponadto zgodnie z tym przepisem mają obowiązek wpłacać na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości stanowiącej różnicę między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Deklaracje i zaliczki miesięczne podatnik składa w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Podatnicy mają również możliwość stosowania uproszczonej formy wpłat zaliczek bez konieczności składania jakichkolwiek deklaracji. W myśl art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy mogą wpłacać miesięczne zaliczki w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego, wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie mogą oni wówczas wpłacać zaliczek w uproszczonej formie. Gdy zeznanie dotyczy roku podatkowego, którego okres był inny niż 12 kolejnych miesięcy, podatnicy wpłacają zaliczki miesięczne w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczyło.

Wybierając te zasady uproszczonych wpłat zaliczek, podatnicy – stosownie do art. 25 ust. 7 ustawy - są zobowiązani zawiadomić o tym urząd skarbowy, w formie pisemnej, w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłat zaliczek i nie muszą dokonywać tej czynności co roku. Zawiadomienie będzie bowiem dotyczyło lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwy urząd skarbowy o rezygnacji z uproszczonej formy (art. 25 ust. 7a).

Zasady te nie mogą być jednakże stosowane – jak stanowi art. 26 ust. 8 ustawy - przez podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym.

W przedmiotowej sprawie występuje pierwszy ze sposobów łączenia się spółek, tj. połączenie przez przejęcie. W przypadku łączenia przez przejęcie (w przeciwieństwie do łączenia przez zawiązanie nowej spółki) nie powstaje nowy podmiot. Spółka przejmująca bowiem kontynuuje swoją dotychczasową działalność, tyle, że z wykorzystaniem majątku spółek przejmowanych. Tym samym – w myśl wyżej przytoczonych przepisów - Spółka w roku podatkowym 01.01.2005r. – 31.12.2005r. będzie mogła korzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Podstawą do ustalenia jej wysokości winien być podatek należny wykazany w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy 01.10.2002r. – 30.09.2003r., złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (tj. roku podatkowym 01.10.2003r. – 31.12.2004r.).

Przy ustalaniu wysokości uproszczonych zaliczek Spółka nie ma przy tym obowiązku uwzględnienia podatku należnego wykazywanego w zeznaniach podatkowych składanych w roku 2004 przez przejmowane spółki akcyjne. Obowiązek taki nie wynika bowiem z żadnego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie sposób go również wyprowadzić z przepisu art. 93 Ordynacji podatkowej, stanowiącego o sukcesji praw i obowiązków w przypadku łączenia się spółek przez przejęcie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj