Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-1/415/110/03
z 10 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/110/03
Data
2003.09.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
odroczenie
ograniczenie wysokości zaliczki
rozłożenie na raty
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość ograniczenia przez Urząd Skarbowy wpłat zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego oraz czy wystąpienie do Urzędu Skarbowego o odroczenie terminu płatności podatku (w sytuacji zaistnienia uzasadnionych podstaw) stanowi jedyną możliwość rozłożenia wpłaty podatku w czasie?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.08.2003 r., data złożenia - 27.08.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Kwestie związane z obowiązkiem wpłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu osiągania dochodów z działalności gospodarczej reguluje art. 44 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl art. 44 ust. 1 podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, zaś ust. 2 tego art. definiuje dochód będący podstawą wyliczenia zaliczki: dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania.

Z kolei art. 44 ust. 5 stanowi, iż jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w przepisach poprzedzających były niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od przewidywanego na dany rok dochodu, naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika może odpowiednio ograniczyć wysokość tych zaliczek.

W piśmie informuje Pan, iż specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie organizowania całorocznych kursów językowych jest jednorazowe uzyskanie przychodów, zaś koszty uzyskania przychodów przypadają równomiernie na dalsze miesiące, co powoduje powstanie wysokiej zaliczki za miesiąc przypadający na rozpoczęcie kursu, a w miesiącach następnych - powstanie nadpłaty.

Słuszne jest Pana stanowisko, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego może ograniczyć wysokość zaliczek na podatek dochodowy. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym zostaną przedłożone argumenty za stosownym ograniczeniem wysokości zaliczek, zaś Naczelnik Urzędu Skarbowego może wydać decyzję, w której określi wysokość zaliczek w niższej wysokości, niż wynikającej z rozliczenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Informuje się również, iż zgodnie z art. 48 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odroczyć termin płatności lub rozłożyć zapłatę podatku na raty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj