Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-23/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-23/05
Data
2005.03.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu opodatkowania świadczonej usługi transportowej.


Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

– art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60.),

– art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz 83 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),

po rozpatrzeniu wniosku, dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zajmuje się świadczeniem usług transportu wewnątrzwspólnotowego i międzynarodowego. Spółka wykonuje usługę na rzecz kontrahenta polskiego zarejestrowanego również jako podatnika VAT UE, na trasie Niemcy – Liechtenstein, przy czym transport ten nie przebiegał na żadnym odcinku przez terytorium kraju.

Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu opodatkowania świadczonej usługi transportowej.

Zdaniem Wnioskującej, ponieważ transport towarów na trasie Niemcy Lichtenstein nie spełnia warunków określonych w przepisach art. 83 ustawy o VAT, nie można zaliczyć go do transportu międzynarodowego (trasa przejazdu nie przebiega przez terytorium kraju). Nie spełnia on również kryteriów określonych dla transportu wewnątrzwspólnotowego. Zatem nie podlega opodatkowaniu popdatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje.

Zgodnie z art. 27. ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Stosownie do przepisów art. 28 ust. 1 przywoływanej ustawy, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej “wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie, transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. W myśl przepisów art. 28 ust. 2 w/w ustawy wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Zgodnie natomiast z przepisem art. 28 ust. 3 przywoływanej ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi,o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, to wtedy miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W świetle przepisów art. 83 ust. 3 przywoływanej ustawy podatkowej przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się:

1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

2) przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);

3) usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Uwzględniając zatem w/w regulace przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiona w zapytaniu usługa transportowa, którą Spółka wykonuje na rzecz kontrahenta polskiego zarejestrowanego również jako podatnika VAT UE, na trasie Niemcy – Liechtenstein, (przy czym transport ten nie przebiegała na żadnym odcinku przez terytorium kraju), nie stanowi ani wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów - ze względu na to że transport odbywa się poza terytorium Wspólnoty, ani usługi międzynarodowego transportu towarów który dotyczy wyłącznie przewozu towarów,odbywającego się, chopćby częśćiowo, na terytorium Polski.

Uwzględniając zatem zasadę wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, świadczona przez Spółkę usługa transportowa opodatkowana jest:

• w Niemczech – w części, w której odbywa się na terytorium tego kraju;

• w Liechtensteinie – w części, w której odbywa się na terytorium tego kraju.

Podatnik obowiązany jest zarejestrować się na terytorium tych państw i tam rozliczyć podatek z tytułu wykonywanej usługi, według stawek obowiazujących w danym państwie. W deklaracji VAT-7 nie pojawi się obrót z tego tytułu

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj