Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/58/WD/423/25/05/TC
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/58/WD/423/25/05/TC
Data
2005.03.02



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
łowiectwo
ochrona środowiska
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy: możliwości zakwalifikowania do darowizn odliczanych od dochodu przed opodatkowaniem przekazanych w roku 2004 i przekazanych w roku bieżącym dla kół myśliwskich z pokwitowaniem i udokumentowanych fakturą VAT odpadów użytecznych powstałych w wyniku odczyszczenia zbóż stanowiących surowiec do produkcji pasz.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku XXX Sp.z o.o. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości zakwalifikowania do darowizn odliczanych od dochodu przed opodatkowaniem przekazanych w roku 2004 i przekazanych w roku bieżącym dla kół myśliwskich z pokwitowaniem i udokumentowanych fakturą VAT odpadów użytecznych powstałych w wyniku odczyszczenia zbóż stanowiących surowiec do produkcji pasz.


Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Pismem z miesiąca lutego 2005 r. Spółka wystąpiła do III MUS w Radomiu o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie możliwości zakwalifikowania do darowizn odliczanych od dochodu przed opodatkowaniem przekazanych w roku 2004 i przekazanych w roku bieżącym dla kół myśliwskich z pokwitowaniem i udokumentowanych fakturą VAT odpadów użytecznych powstałych w wyniku odczyszczenia zbóż stanowiących surowiec do produkcji pasz. Koła myśliwskie przeznaczają te odpady do dokarmiania zwierzyny.
Ponadto Spółka informuje, że jest w posiadaniu pisma z 2001 r. z Polskiego Związku Łowieckiego Zarząd Okręgowy w YYYY stwierdzającego, że przekazane odpady są darowizną związaną z ochroną środowiska.
Zdaniem Spółki stosownie do art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) przedmiotowa darowizna może być odliczona od dochodu przed opodatkowaniem, ponieważ:

w świetle art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) do zadań publicznych, o których mowa w ustawie zalicza się również, ekologię i ochronę zwierząt oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego, a ponieważ Polski Związek Łowiecki posiada status stowarzyszenia, zatem w świetle art. 3 ust. 2 może być beneficjentem darowizny, którą darczyńca może odliczyć od dochodu.Stanowisko swoje Spółka dodatkowo uzasadnia interpretacją zamieszczoną w gazecie prawnej, z, której wynika że, jeśli forma prawna obdarowanego i cel darowizny jest zgodny z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, to taka darowizna (przy odpowiednim udokumentowaniu faktu przekazania i otrzymania darowizny) może być odliczona od dochodu przed jego opodatkowaniem.

Ustosunkowując się do powyższego zagadnienia Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu uprzejmie informuje, że w 2004 roku podstawą do odliczania przez darczyńców darowizn jest przepis art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn.zm), który stanowi, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu, to darowizna musi spełniać dwie kumulatywne przesłanki.
Powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873), a obdarowanym jednostka określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadząca działalność w sferze zadań publicznych. Preferowanymi zaś przez ustawodawcę celami, na które mogą być przekazywane darowizny są w szczególności : pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, działania na rzecz mniejszości narodowych, nauka, edukacja, oświata i wychowanie, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, promocja i organizacja wolontariatu.

Beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być natomiast, prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych: organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku), kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Prawo do odliczenia przysługuje jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Ponieważ instytucję darowizny określają przepisy art. 888 � 902 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jako umowę polegającą na zobowiązaniu się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (na zasadzie dobrowolności), to pamiętać należy, że darowizna posiadać przymiot nieekwiwalentności.

Zmniejszenie dochodu nie dotyczy wpłat oraz darowizn na rzecz osób fizycznych oraz organizacji pożytku publicznego prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.
W niniejszej sprawie wg stanu faktycznego przedstawionego w złożonym zapytaniu darowiznę przekazano na rzecz kół myśliwskich. W przedmiocie zapytania istotne dla sprawy jest czy obdarowany podmiot jest podmiotem prowadzącym działalność pożytku publicznego (gdzie celem statutowym jest działalność społecznie użyteczna) w sferze zadań publicznych określonych w w/w ustawie z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873). Jeżeli podmiot spełnia warunki określone w art. 3 ust.2 i 3 ustawy jak wyżej to dokonane darowizny mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Tak więc, w związku z tym, że odliczeniu podlegają tylko darowizny przekazane określonym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego, dokonując odliczenia od dochodu przekazywanej darowizny, darczyńca powinien posiadać dokumenty, z których wynikać będzie, że obdarowany podmiot wskazany jest w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy, realizujący cel lub cele tożsame z wymienionymi w art. 4 tej ustawy. Takim dokumentem może być statut danej organizacji bądź jej akt założycielski, gdyż z dokumentów tych wynikać będzie zarówno status tego podmiotu (stowarzyszenie, fundacja), cele jego działalności oraz założyciele.

Reasumując, w każdym przypadku kwoty przekazane przez darczyńcę na rzecz obdarowanego, żeby mogły być uznane za darowizny przede wszystkim muszą realizować cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - przywołanych powyżej, przekazane muszą być organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w/w ustawie, realizującym te cele - łącznie do wysokości 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1. Łączna kwota odliczeń z tytułu wymienionych w art. 18 ust. 1 - na rzecz organizacji pożytku publicznego i ust. 7 - na rzecz kultu religijnego nie może przekroczyć 10% dochodu. Jednocześnie przekazane darowizny nie mogą wiązać się ze świadczeniem wzajemnym ze strony obdarowanego względem darczyńcy.

Zatem, darowizny przekazane na rzecz kół myśliwskich, jeżeli prowadzą - określoną w statucie lub innym akcie założycielskim lub innego typu dokumentach - działalność pożytku publicznego, w sferze zadań publicznych obejmujących zadania określone w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003 r. mogą być odliczone od dochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj