Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/PPM/PO/443-02/05/RN
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/PPM/PO/443-02/05/RN
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
działalność wykonywana osobiście
stawki podatku
twórcy
twórczość
twórczość artystyczna
usługi radiowo-telewizyjne


Pytanie podatnika
Przedmiotem działalności podatnkia jest twórczość artystyczna polegająca na pisaniu tekstów oraz komponowaniu muzyki, a także działalność sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 92.11.3 - usługi związane z filmami i nagraniami video, 92.20 - usługi związane z radiem i telewizją, 92.31 - usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej. Pytanie podatnika - jakimi stawkami podatku VAT powinien opodatkować w/w usługi?


Ze złożonego w dn. 12 stycznia 2005r. zapytania wynika iż przedmiotem działalności podatnika jest twórczość artystyczna polegająca na pisaniu tekstów oraz komponowaniu muzyki. Podatnik rozszerzył zakres swojej działalności o usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.11.3 (usługi związane z filmami i nagraniami video), 92.20. (usługi związane z radiem i telewizją), 92.31. (usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej).

Wnioskodawca sformułował następnie pytanie jakimi stawkami podatku VAT powinien opodatkować powyższe usługi.?Wnioskodawca przedstawił w tej kwestii swoje stanowisko, zgodnie z którym usługi z grupy 92.31. są zwolnione z VAT natomiast 92.11. oraz 92.20. objęta stawką VAT 7%.Stanowisko wnioskodawcy w niniejszej sprawie należy uznać za niesłuszne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zatem również tworów będących przedmiotem prawa autorskiego.

Zwalnia się od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 tego załącznika wymieniono usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem: 1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i i promocyjnymi, 2) usług związanych z wyświetleniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych, 3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, paki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33., 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,5) wstępu oraz wypożyczenia wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),6) działalności agencji informacyjnych,7) usług wydawniczych8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem poz. 12.

Zatem usługi twórców i artystów wykonawców mających związek z kulturą (kluczowe znaczenie ma PKWiU ex 92) w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania podlegają zwolnieniu od podatku (PKWiU 92.31.) zgodnie z treścią załącznika nr 4 poz. 11 ustawy o VAT, w uwzględnieniem wskazanych tam wyłączeń.Usługi radia i telewizji (PKWiU 92.20.) zgodnie z treścią załącznika nr 3 poz. 155 ustawy o VAT będą opodatkowane stawką VAT 7%, z uwzględnieniem wskazanych tam wyłączeń.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT usługi związane z filmami i nagraniami wideo (PKWiU 92.11.) będą podlegały opodatkowaniu stawką VAT 22%. Usługi o symbolu PKWiU 92.11. nie figurują w załączniku nr 3 do ustawy, który zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT 7%, powyższe usługi nie figurują również w załączniku nr 4 od ustawy, który zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku.W związku z powyższym, postanowiono jak na wstępie.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia tego stanu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj