Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/428/3/1/2005
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/428/3/1/2005
Data
2005.01.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Czy odsetki od zaciągniętego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu dla spółki cywilnej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany potwierdza stanowisko Strony dotyczące zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od zaciągniętego kredytu.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 03.01.2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.


Opis stanu faktycznego:

Jest Pani wspólniczką Pani X w spółce cywilnej, która powstała w oparciu o umowę spółki cywilnej z dnia 24 lipca 2003 r. i aneksu z dnia 4 sierpnia 2003 r. z siedzibą w Warszawie. Przedmiotem działalności jest: wynajem lokali, usługi doradztwa technicznego i doradztwa handlowego, usługi doradztwa marketingowego, obsługa i organizacja imprez.S.c. w sierpniu 2003 r. podpisała umowę z Sp. z o.o. na wybudowanie i przeniesienie na własność dwóch lokali użytkowych (z zamiarem połączenia ich w jeden o większej powierzchni).
W 2003 roku spółka dokonywała wpłat na konto developera wykorzystując wkłady własne i kredyt bankowy, który s.c. zaciągnęła w Banku Hipotecznym. Aktem notarialnym dnia 24 sierpnia 2004r. Rep. sporządzonym przez notariusza, Pani i Pani X jako wspólniczki spółki cywilnej kupiły lokal użytkowy wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem we współwłasności części wspólnych budynku oraz działką gruntu, na której usytuowany jest budynek. Lokal został kupiony na zasadach współwłasności łącznej przez wspólników spółki cywilnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Po sprzedaży 27 sierpnia 2004r. Sp. z o.o. wystawił fakturę korygującą VAT (do faktur dokumentujących wpłaty w trakcie budowy), rozliczającą całą wartość lokalu.Dnia 30 września 2004 r.wspólniczki spółki cywilnej ustanowiły pełnomocnika, który został uprawniony do zawierania wszelkich umów, w tym umów ze wspólnikami. Pełnomocnik w dniu 30 września 2004 r. działając na podstawie pełnomocnictwa zawarł umowę najmu lokalu użytkowego stanowiącego współwłasność łączną wspólników s.c., z Panią X jako najemcą, która w lokalu tym, na podstawie zezwolenia wydanego przez Wojewódzkiego Inspektora Faramaceutycznego uruchomiła aptekę, którą prowadzi na własny rachunek. Wobec istniejących powiązań rodzinnych (matka i córka), wysokość czynszu została ustalona na podstawie rozeznania rynku na terenie położonego lokalu i ustalono ją w kwocie 6000,00zł + VAT miesięcznie.Spółka cywilna wystawia fakturę VAT za wynajmowany lokal Pani X. Przychód ten jest przychodem s.c., która prowadzi księgę przychodów i rozchodów, a wspólnicy w 2004 r. wybrali opodatkowanie według zasad ogólnych.


Pytanie Strony:

Czy odsetki od zaciągniętego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu dla spółki cywilnej ...


Stanowisko Strony:

Do zakończenia budowy lokalu odsetki na podstawie art.23.33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększyły wartość inwestycji, natomiast od chwili oddania lokalu do użytkowania stanowią koszt uzyskania przychodu spółki.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Wydatek jest uznany za koszt uzyskania przychodów gdy ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu . Poniesione wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że podatnik wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, wydatki te nie są wymienione w tej grupie wydatków i odpisów, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. W myśl art. 23 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 32 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa (co znajduje odzwierciedlenie przez uwzględnienie ich w ewidencji środków trwałych). Jeśli pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczona na prowadzoną działalność gospodarczą, to uznać należy, iż również poniesione przez pożyczkobiorcę (kredytobiorcę) odsetki od kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jednocześnie zauważyć należy , iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 33 ustawy powołanej powyżej, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Reasumując w przypadku wykorzystania pożyczki (kredytu) na zakup środka trwałego, odsetki zapłacone przed jego przekazaniem do użytkowania, podwyższają wartość środka trwałego ustaloną dla celów amortyzacji, natomiast po dniu przekazania środka trwałego do używania są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia .

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj