Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PD1/410/80/19959/2005
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/410/80/19959/2005
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
1. Czy skrócenie (aneksem do umowy) terminu oszczędzania na rachunku oszczędnościowo- kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, przy zachowaniu minimalnego 36 miesięcznego okresu oszczędzania nie będzie skutkowało utratą prawa do ulgi?2. Czy można odliczać w ramach powyższej ulgi kwoty wpłacone do kasy mieszkaniowej w terminie od dnia spisania aneksu do dnia jego obowiązywania?


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 roku, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 ww. ustawy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Podatnikom, którzy nabyli prawo do ww. odliczenia przed 1 stycznia 2002 roku, na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 z 2001 roku, poz. 1509) przysługuje prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 roku do upływu określonego przed dniem 01.01.2002 roku terminu zakończenia systematycznego oszczędzania, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 133, poz. 654 ze zm.) określony w umowie okres systematycznego oszczędzania nie może być krótszy niż 36 miesięcy, licząc od dnia pierwszej wpłaty na rachunek oszczędnościowo- kredytowy w kasie mieszkaniowej. W związku z powyższym przy skróceniu (aneksem do umowy) okresu systematycznego oszczędzania oraz zachowaniu minimalnego okresu 36 miesięcy - okres wymagany do skorzystania z odliczeń - zostanie zachowany, a więc nie powstanie (z uwagi na skrócenie czasu trwania umowy) obowiązek zwrotu poprzednio odliczonych kwot z tego tytułu. Ponadto w dalszym ciągu możecie Państwo korzystać z odliczeń z tytułu wpłat dotyczących systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej do momentu zakończenia umowy zgodnie z zawartym aneksem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj