Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-08/5/HM/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-08/5/HM/05
Data
2005.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
działka pod budowę
nabycie nieruchomości
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowania podatkiem VAT zamiana nieruchomości polegająca na przeniesieniu na rzecz osoby fizycznej prawa własności nie samodzielnych nie zabudowanych nieruchomości gminnych stanowiących w ewidencji gruntów rolę ?.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 17 stycznia 2005 r./ wpływ 19 styczeń 2005 r. / o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT zamiany nieruchomości polegającej na przeniesieniu na rzecz osoby fizycznej prawa własności niezabudowanych nieruchomości przeznaczonych w planie zagospodarowania pod budownictwo jednorodzinne w zamian za działkę stanowiącą rolę przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę .

Uznaje stanowisko Urzędu za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym . Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Pismem z dnia 17 stycznia 2005 r. Urząd Miejski zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT zamiany nieruchomości polegającej na przeniesieniu na rzecz osoby fizycznej prawa własności nie samodzielnych nie zabudowanych nieruchomości gminnych stanowiących w ewidencji gruntów rolę . W planie zagospodarowania przestrzennego działki , które mają być przekazane przez Gminę przeznaczone są wraz z działkami stanowiącymi własność prywatną pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne . W zamian za w/w działki Gmina otrzyma działkę stanowiącą rolę przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę . Czy do w/w transakcji powinien być naliczony podatek VAT ?

Stanowisko podatnika .
Zdaniem Urzędu podatek powinien być doliczony jedynie do działek przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje .
Zgodnie z art 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług . Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel / art. 7 ust. 1 / . Oddanie nieruchomości gruntowej nie mieści się w zakresie definicji towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy gdyż nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel , jednocześnie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów , uznane jest za świadczenie usług , zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy . Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów , należy uznać ze jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Artykuł 15 ust.1 ustawy o VAT stanowi iż podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2 bez względu na rezultat takiej działalności . Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa , dla realizacji których zostały powołane , z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych .

Zgodnie z art. 29 ust. 3 cyt. wyżej ustawy o VAT podstawą opodatkowania przy zamianie , a więc gdy należność określana jest w naturze , jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia pomniejszona o podatek . Grunt od 1 maja 2004 r. jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT / art. 2 pkt. 6 / . Odpłatna zatem dostawa gruntu / np. sprzedaż ,zamiana / podlega opodatkowaniu VAT , jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności . Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane , w przy czym w przypadku niezabudowanych - jedynie te , których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę / o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego towaru / .

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .

Zażalenie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej / tekst jednolity z 2004 r. Dz.U Nr. 253 poz. 2532 / .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj