Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
US-PDF I/415-24/03
z 20 maja 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDF I/415-24/03
Data
2003.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
likwidacja spółki cywilnej
przychód
sprzedaż środków trwałych
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy kwota ze sprzedaży udziału we współwłasności samochodu będącego składnikiem majątku w likwidowanej spółki cywilnej stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, a koszty związane z jego uzyskaniem będą stanowiły niezamortyzowaną wartość samochodu?


Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 28 marca 2003 r. (wpływ 17.04.2003 r.), uzupełnione pismami z dnia 8 kwietnia i 15 maja 2003 r. w sprawie określenia wysokości przychodów i kosztów z tytułu sprzedaży udziału we współwłasności samochodu - wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 14, ust. 2, pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. - przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, a zatem kwota uzyskana ze sprzedaży udziału we współwłasności samochodu stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 24, ust. 2 u.p.d.o.f. dochodem (stratą) z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Z przytoczonego stanu faktycznego wynika, iż samochód został nabyty przezPana X oraz Pana Y jako wspólników spółki cywilnej i stanowił środek trwały spółki. W 2002 r. Pan Y wystąpił ze spółki oddając swój udział we współwłasności samochodu do użytkowania dla spółki na podstawie zawartej umowy najmu.

Określając wysokość kosztów związanych z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży przedmiotowego samochodu uwzględnić należy fakt, iż sprzedaż obejmuje udział w wysokości 50% własności samochodu. Zatem „wartość wykazana w ewidencji środków trwałych”, o której mowa w art. 24, ust. 2 u.p.d.o.f. stanowić winna również 50% wartości początkowej wykazanej w ewidencji środków trwałych spółki, przy określeniu wysokości kosztów winno zostać uwzględnione 50% odpisów amortyzacyjnych dokonanych w okresie działania spółki w powyższym składzie osobowym.

Po wystąpieniu Pana Y ze spółki, pomimo oddania przez niego swej „części samochodu” w użytkowanie spółce, wartość początkowa stanowiąca podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych obejmowała jedynie 50% wartości samochodu (art. 22g, ust. 11 u.p.d.o.f.) i od tej wartości początkowej dokonywane winny być odpisy amortyzacyjne.

Podsumowując powyższe - określając wysokość kosztów uwzględnić należywartość początkową odpowiadającą 50% wartości samochodu oraz 1/2 odpisów amortyzacyjnych dokonywanych w okresie działania spółki i odpisy amortyzacyjne dokonane po wystąpieniu ze spółki Pana Y.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj