Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2/415/72/03/JM
z 8 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415/72/03/JM
Data
2003.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zaświadczenia --> Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach/wysokości zaległości podatkowych


Słowa kluczowe
zaległości podatkowe
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy zaświadczenie o niezaleganiu jest tożsame z zaświadczeniem o wygaśnięciu zobowiązania? Czy bank, za pośrednictwem którego prowadzone są rozliczenia między właścicielem nieruchomości (nierezydentem) a najemcami (rezydentami) powinien na podstawie comiesięcznego zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami udostępniać środki pochodzące z najmu właścicielowi nieruchomości?


Urząd Skarbowy Kraków - Śródmieście działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 3.07.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.07.2003 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udziela wyjaśnienia przedstawionego poniżej.

Z przedłożonego pisma wynika, że Podatnik wniósł o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania:
1) czy zaświadczenie o niezaleganiu jest tożsame z zaświadczeniem o wygaśnięciu zobowiązania podatkowego,
2) czy bank, za pośrednictwem którego prowadzone są rozliczenia między właścicielem nieruchomości (nierezydentem) a najemcami (rezydentami) powinien na podstawie comiesięcznego zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami udostępniać środki pochodzące z najmu właścicielowi nieruchomości.

W odpowiedzi na pierwsze pytanie tut. Urząd wyjaśnia, iż zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami nie jest tożsame z zaświadczeniem o wygaśnięciu zobowiązania podatkowego wynikającego z określonego obowiązku podatkowego.

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami uwidacznia jedynie czy Podatnik na dzień wydania zaświadczenia posiada zaległości podatkowe, z jakiego tytułu podatkowego i za jakie okresy. Wzór takiego zaświadczenia opublikowany został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. Nr 240, poz. 2067).

W zaświadczeniu o wygaśnięciu zobowiązania podatkowego tut. Urząd wskazuje natomiast z jakiego źródła przychodów został uzyskany dochód, w jakiej wysokości zeznano dochód uzyskany z tego źródła oraz czy uiszczono i w jakiej wysokości podatek należny od takiego dochodu.
Zaświadczenie takie wydawane jest na podstawie art. 306a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).
Zaświadczenie wydaje się w zakresie wynikającym z żądania osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia (art. 306a § 4 Ordynacji podatkowej), jeżeli żądanie wydania zaświadczenia jest uzasadnione (art. 306a § 2 Ordynacji podatkowej) oraz jeżeli dane, potwierdzenia których żąda osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia wynikają z danych znajdujących się w posiadaniu urzędu (art. 306b Ordynacji podatkowej).

Co do drugiego pytania tut. Urząd informuje, iż nie jest organem właściwym do udzielenia odpowiedzi na przedstawione pytanie.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej urzędy skarbowe udzielają informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przepisami prawa podatkowego w rozumieniu art. 3, pkt. 2 Ordynacji podatkowej są przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Do przepisów takich nie należą z pewnością przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe.

Mając na uwadze powyższe urzędy skarbowe nie są władne zajmować stanowiska w sprawach wynikających z innych ustaw niż podatkowe. W szczególności w przedmiotowej sprawie tut. Urząd nie jest władny do zajęcia stanowiska odnośnie prawidłowości postępowania Banku w odniesieniu do obowiązków tego Banku wynikających z ustawy Prawo dewizowe.

Jednocześnie Urząd informuje, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach urząd skarbowy wydaje na wniosek podatnika na podstawie art. 306e) i wspomnianego powyżej Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wydawania zaświadczeń (...). Natomiast tryb przekazywania za granicę uzyskanego dochodu na terenie Polski reguluje ustawa - Prawo dewizowe i wewnętrzne przepisy Prawa bankowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj