Interpretacja Urzędu Skarbowego w Leżajsku
US-PD/411/1/2005
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PD/411/1/2005
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Leżajsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
składnik majątkowy
spółka cywilna
wkład
wniesienie środka trwałego do spółki


Pytanie podatnika
dotyczy skutków podatkowych wniesienia środków trwałych do spółki cywilnej, które były wcześniej zaliczone do środków trwałych w indywidualnej działalności gospodarczej


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
  • art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 22g ust. 1 pkt 4, art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 12.01.2005 r. jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym w tymże wniosku.

Pismem, które wpłynęło do organu podatkowego w dniu 12.01.2005 r. zwróciła się pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie wniesienia środków trwałych do spółki cywilnej, które to środki były wcześniej zaliczone do środków trwałych w indywidualnej działalności gospodarczej. Po wezwaniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku w sprawie przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego i sprecyzowania zapytania, które ma być przedmiotem rozstrzygnięcia oraz podania dokładnego okresu, jakiego dotyczy sytuacja przedstawiona we wniosku, pismami z dnia 4.02.2005 r. i 16.02.2005 r. wniosła pani dodatkowe informacje o, które wnosił organ podatkowy. Pani stanowisko w sprawie jest następujące:

Na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki cywilnej uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Stwierdza pani, że w świetle tegoż przepisu powinna określić wartość początkową środków trwałych, które będą wniesione jako wkład do spółki cywilnej utworzonej wraz z mężem, pamiętając, że ustalona wartość początkowa nie może być wyższa niż wartość rynkowa takich składników majątku z dnia wniesienia wkładu i od tak ustalonej wartości początkowej dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych dokonane przed ich wniesieniem do spółki nie mają wpływu ani na wartość początkową, ani na wysokość odpisów amortyzacyjnych naliczanych w spółce. Ponadto stwierdza pani, że wniesienie wkładu do spółki cywilnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego ten wkład żadnych skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z uzyskaniem przychodów z odpłatnego zbycia, ani też z uzyskaniem przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdza pani, że ww. przepis nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki cywilnej. W końcowej części swego wyjaśnienia informuje pani, że w sprawie, której pytanie dotyczy, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku uznaje wyżej przedstawione stanowisko za prawidłowe, na co wskazuje art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który mówi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 18 tegoż artykułu, uważa się między innymi w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środkami trwałymi, które podlegają amortyzacji, z zastrzeżeniem art. 22c, są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wykorzystywane we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1. Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi. Natomiast art. 24 ust. 2 ww. ustawy określa zasady ustalania dochodu z odpłatnego zbycia majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze oraz przedstawiony przez panią stan faktyczny, powołane wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 i art. 24 ust. 2 nie będą miały zastosowania, albowiem nie będzie pani odpłatnie zbywać wykorzystywanych w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej środków trwałych, lecz wniesie je do spółki cywilnej w postaci wkładu. Zatem po stronie pani nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym z tytułu wniesienia środków trwałych do spółki cywilnej. Powołany przez panią art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż odnosi się do uzyskanych przychodów z kapitałów pieniężnych przez osoby prawne lub spółdzielnie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku dodaje również, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i prawnego obowiązującego na dzień 8.02.2005 r., nie jest wiążąca dla podatnika i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj