Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/415/28/03/GB
z 14 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415/28/03/GB
Data
2003.07.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga mieszkaniowa
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy dokonać zwrotu odliczonej ulgi mieszkaniowej w przypadku, gdy w 2002 roku wycofano wkład od developera?


Urząd Skarbowy Kraków – Śródmieście działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 06.05.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.05.2003 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje co następuje:

Art. 27a, ust. 1, pkt 1, lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. przewidywał możliwość odliczenia od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych m. in. na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Podatnikowi, który poniósł w 2001 r. m. in. wydatek związany z zakupem lokalu mieszkalnego i posiadał dokument potwierdzający ten fakt, przysługiwało prawo do jego odliczenia w zeznaniu za 2001 r., a tym samym nabył on prawo, na zasadach obowiązujących w 2001 r., do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację tej inwestycji.

Natomiast zgodnie z art. 27a, ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w związku z postanowieniem art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134) oraz art. 45, ust. 3a ustawy, w przypadku gdy Podatnik skorzystał z odliczenia od podatku wydatków poniesionych na ww cel, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z postanowień ww przepisu wynika, że przepis ten nie przewiduje korekty uprzednio złożonego zeznania, a nakazuje doliczenie stosownych kwot do podatku należnego za rok, w którym wystąpiły okoliczności w nim wymienione.

Powyższe oznacza, że w przypadku zaistnienia sytuacji opisanej przez Podatnika, traci on prawo do odliczenia z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego od developera, pomimo, że przeznaczył wycofane środki na potrzeby mieszkaniowe (na inną inwestycję – zakup działki).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj