Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-17/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
nabycie prawa
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Pytanie podatnika
W 2002 r. Wspólnota sprzedała działkę budowlana , za którą całość zapłaty otrzymano , sporządzono również wstepną notarilaną umowę sprzedaży. Obecnie w 2005 r. zostanie sporządzony akt notarialny sprzedazy tej działki. Czy powinniśmy odprowadzić podatek VAT od tej sprzedaży? Naszym zdaniem podatek od powyższej transakcji nie jest nalezny , ponieważ działka została sprzedana w 2002 r. , w okresie kiedy sprzedaz działek nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T.Lub., po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 21-02-2005 roku (data wpływu 24-02-2005r) i dokonaniu oceny prawnej ; orzeka w następujący sposób :

stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 24-02-2005 zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:Wspólnota w 2002 roku sprzedała działkę budowlaną za którą otrzymała całość zapłaty i w tym samym roku sporządziła wstępna notarialną umowę sprzedaży. W 2005 roku Wspólnota będzie sporządzać akt notarialny sprzedaży tej działki.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn zm.) przedstawiono następujące stanowisko - cyt. „ dostawa działki budowlanej nie zabudowanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , ponieważ działka została sprzedana w 2002 roku tj. w okresie kiedy podatek od sprzedaży działek nie obowiązywał"

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów:- art. 2 pkt.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.), który stanowi,że towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynkii budowle i ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.- art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usłg podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. - art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.- art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.- art. 43 ust.1 pkt.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem sa nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) - jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.Pozostałe natomisat dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczonymi w ewidencji gruntów pod zabudowę są zwolnione od podatku od towarów i usług. O charakterze tych gruntów decyduje rejestr ewidencji gruntów. Skoro więc przedmiotem dostawy towaru jest grunt przeznaczony pod budowę, nie wymieniony w zwolnieniach wynikających z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku VAT cytowanej powyżej, będzie więc podlegał opodatkowaniu stawką w wysokości 22%. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonej umowy sprzedaży warunkowej sporządzonej w formie aktu notarialnego wynika, że działka budowlana zostanie sprzedana pod warunkiem, że Gmina S. nie skorzysta z prawa pierwokupu wynikającego z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Cena sprzedaży została uiszczona przed sporządzeniem umowy sprzedaży warunkowej. Wspólnota zobowiązała się niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia Zarządu Gminy S. o nie skorzystaniu z prawa pierwokupu lub po bezskutecznym upływie terminu do złożenia tego oświadczenia przenieść odpowiednio na nabywających własność przedmiotowej działki. Zawarta umowa sprzedaży warunkowej nie jest umową zasadniczą, gdyż dostawa towaru nastąpi dopiero z chwilą przeniesienia własności, która nastąpi w 2005 roku pod rządami ustawy VAT opodatkowującej taką czynność, gdyż notarialne nabycie prawa własności działki budowlanej nastąpi po 1 maja 2004 roku, a więc po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz 535 z późn.zm.).

Niniejsza interpretacja :-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,-nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. Lub. , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj