Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-1/415/102/03
z 11 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/102/03
Data
2003.09.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
remanent
towar


Pytanie podatnika
Czy w spisie z natury należy uwzglednić wartość towaru będącego przedmiotem sporu w toczącym się postępowaniu przed sądem?


W odpowiedzi na pismo z dnia 11.08.2003 r. (data wpływu: 12.08.2003 r.) uzupełnione dnia 05.09.2003 r., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje:

1) Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztem uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków; jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Z podanej w piśmie z dnia 11.08.2003 r. informacji wynika, iż w chwili podjęcia przez Pana decyzji o odstąpieniu od zawartej z firmą X Umowy - najmu lokalu użytkowego, znajdujący się w ww. lokalu towar handlowy został "zajęty" przez właściciela obiektu, tj. ww. spółkę.
W związku z "bezpodstawnym" zajęciem towaru złożył Pan pozew do Sądu Arbitrażowego przy Izbie Krajowej w Warszawie.

Zgodnie z opisaną wyżej sytuacją, w myśl powołanego na wstępie art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, słuszne jest Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 04.09.2003 r., iż do ustalenie dochodu za 2002 rok z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej, w sporządzonym na dzień 31.12.2002 r. spisie z natury należało uwzględnić wartość towaru będącego przedmiotem sporu w toczącym się postępowaniu przed sądem.

2) Z dalszej treści pisma z dnia 11.08.2003 r. wynika, iż w 2003 r. spółka zwróciła Panu część zajętego towaru.
O zwrot pozostałego towaru, lub zapłatę jego równowartości skierował Pan przeciwko firmie pozew do Sądu.
W związku z powyższym, udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego co do dalszego postępowania z "nie odzyskanym towarem handlowym" będzie możliwe po uzyskaniu przez Pana wyroku Sądu w ww. sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj