Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-16/05
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/05
Data
2005.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
forma zapłaty
powstanie obowiązku podatkowego
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadze sprzedaż leków . W momencie sprzedaży leku część zapłaty otrzymuje od pacjenta część jest mi refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie odrębnych przepisów. Od dnia 1 maja 2004 r. obowiązek podatkowy od dokonywanej sprzedaży leków powstaje w dwóch terminach- w części opłacanej przez pacjenta na zasadach ogólnych, w części finansowanej przez NFZ z chwilą wpływu refundacji na rachunek firmy ( art.19 ust.1 i art.19 ust.21 ustawy o podatku VAT). W ramach prowadzonej działalności zawarłam z jedną z hurtowni umowę przelewu wierzytelności, która stanowi , ze hurtownia przyznaje mi limit kredytowy do okreslonej kwoty , a je ze swojej strony dokonałam na rzecz hurtowni cesji aktualnych i przyszłych wierzytelności przysługujących mi od NFZ.Kiedy w moim przypadku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od tej części mojego przychodu , która jest objęta należna refundacją z NFZ, w stosunku do której dokonałam cesji na rzecz hurtowni?Moim zdaniem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie regulują , że w przypadku otrzymania naleznych na podstawie innych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze( a taki charakter maja otrzymane z NFZ refundacje ) , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika - art.19 ust.21 ustawy o PTU. Moim zdaniem na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnej mi z NFZ refundacji nie może mieć żadnego wpływu to czy otrzymam ją bezpośrednio z NFZ, czy też dokonam jej cesji przed jej otrzymaniem- nie zmieni to charakteru tej nalezności. W obowiązującym stanie prawnym przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają momentu powstania obowiązku podatkowego od tego typu przychodów , co prowadzi do tego , że nie są one objęte podatkiem VAT.


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub. , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 24 lutego 2005 r.; orzeka w następujący sposób :

– stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 24 lutego 2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pani sprzedaż leków . W momencie sprzedaży leków część zapłaty otrzymuje Pani od pacjenta, a część jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie odrębnych przepisów. W ramach prowadzonej działalności zawarła Pani z jedną z hurtowni umowę przelew wierzytelności, która stanowi, że hurtownia przyznaje Pani limit kredytowy do określonej kwoty , a na rzecz hurtownii dokonuje Pani cesji aktualnych i przyszłych wierzytelności przysługujących od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art.19 ust.21 ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiono następujące stanowisko – cyt. „ w przypadku otrzymywania należnych na podstawie innych przepisów dotacji, subwencji, i inych dopłat o podobnym charatkerze ( a taki charakter mają otrzymane z Narodowego Funduszu Zdrowia refumdacje) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika . Na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnej z NFZ refundacji nie może mieć żadnego wpływu to czy będzie otrzymana bezpośrednio z NFZ , czy też zostanie dokonana cesja przed jej otrzymaniem. Nie zmieni to charkteru tej należności w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. W obu tych przypadkach będzie to należna na podstawie odrębnych przepisów dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze.W obowiązującym stanie prawnym przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają momentu powstania obowiązku podatkowego od tego typu przychodów , co prowadzi do tego , że nie są one objęte podatkiem od towarów i usług.”

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn.zmian.):-art. 5 ust.1 pkt 1 – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; - art.19 ust.1 - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1 ; - art.19 ust.21 – obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części ; - art.29 ust.1 – podstawą opodatkowania jest obrót , z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku . Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy . Obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charkterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. Lub. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Mając na względzie zapis wyżej cytowanego art.29 ust.1 , w przypadku wydania leku nabywcy , obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest zarówno należna kwota otrzymana od klienta za dany towar , jak też dopłata do tego towaru realizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Panią wynika , że dokonuje Pani cesji własnej wierzytelności w zamian za towar co jest formą płatności.Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług został uregulowany w art.19 ustawy o podatku od towarow i usług.Szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego są odstępstwem od zasady ogólnej zawartej w art.19 ust.1 i mają zastosowanie w przypadku spełnienia szczególnych warunków określonych ustawą . W związku z tym , gdy dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze nie są przekazywane bezpośredni na rachunek bankowy podatnika , nie ma zastosowania szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.Zatem w przypadku przedstawionym przez Panią obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, od całości należności, z chwilą wydania towaru nabywcy.

Niniejsza interpretacja :–dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,–nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. Lub. , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj