Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBI-3/443/VAT270/89/LM/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-3/443/VAT270/89/LM/05
Data
2005.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odsetki
odszkodowania
opinia biegłego
podatek naliczony
proporcja
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przy obliczaniu proporcji podatnik zasadnie zaliczył do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług :
a) odszkodowania od firm ubezpieczeniowych,
b)uzyskane odsetki bankowe ,
c)przychód z tytułu wydania opinii przez biegłego sądowego?


Pismem z dnia 23.02.2005r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Mając na uwadze przepis art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik zobowiązany jest do ustalenia proporcji do dokonania ewentualnej korekty odliczonego podatku za rok 2004. W związku z powyższym podatnik formułuje pytanie:
Czy przy obliczaniu proporcji podatnik zasadnie zaliczył do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług:
a) odszkodowania od firm ubezpieczeniowych
b) uzyskane odsetki bankowe
c)przychód z tytułu wydania opinii przez biegłego sądowego?
Zdaniem Strony, przychody z tytułu odsetek bankowych oraz odszkodowań od firm ubezpieczeniowych stanowią obrót z usług finansowych, a ponieważ były uzyskiwane przez podatnika stale w trakcie roku podatkowego i są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, należy uznać, iż przy wyliczaniu proporcji zostały zasadnie zaliczone do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Natomiast sprzedaż zwolnioną od podatku od towarów i usług stanowi przychód uzyskany przez biegłego sądowego w zakresie wydania opinii na rzecz sądów powszechnych.
Czynności te do dnia 1 maja 2004r były zwolnione od podatku VAT ,a zostały wykazane przez stronę jedynie z uwagi na fakt , iż zostały opłacone po dniu 1 maja 2004r.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

W świetle art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.),do obrotu, w związku z którym podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, uwzględnia się:
wartość czynności zwolnionych od podatku VAT,
wartość wykonywanych przez podatnika czynności , których miejscem opodatkowania jest terytorium innego kraju a więc nie wykazane w deklaracji VAT-7 lub VAT-7 K składanej w Polsce i które nie dają podatnikowi prawa do odliczenia VAT naliczonego,
dotacje, subwencje nie podlegające opodatkowaniu inne niż określone w art.29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odsetki od środków na rachunkach bankowych oraz odszkodowania od firm ubezpieczeniowych nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, określonym w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności biegłego sądowego wykonywane na zlecenie sądu nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej o której mowa w art.15 powołanej ustawy.
Zatem odszkodowania od firm ubezpieczeniowych, odsetki bankowe oraz wynagrodzenie biegłego sądowego jako pozostające poza zakresem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu proporcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj