Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2/415/88/03/KZ
z 25 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415/88/03/KZ
Data
2003.11.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
koszty opinii biegłego
obowiązek płatnika
umowa zlecenia
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy płatnik wynagrodzenia za opinie biegłych ma możliwość odstąpić od potrącenia zaliczki na podatek dochodowy na wniosek biegłego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.10.2003 r. (wpływ do tut. Organu 23.10.2003 r.) dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego wypłat dokonywanych na rzecz funkcjonariuszy Policji z tytułu dojazdów do pracy oraz zasad opodatkowania dochodów biegłych sądowych, uprzejmie wyjaśnia:

Wartość świadczeń ponoszonych za pracownika z tytułu zwrotu kosztów jego dojazdu do zakład pracy – miejsca pełnienia służby – w myśl art. 21, ust. 1 pkt 112, lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) jest wolna od podatku dochodowego jeżeli obowiązek ponoszenia tych świadczeń przez pracodawcę wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Na podstawie art. 93 Ustawy o Policji (Dz.U. z 2000 r. Nr 7, poz. 58) funkcjonariuszowi Policji, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem. Zwrot kosztów nie przysługuje, gdy wykupiono dla niego uprawnienia do bezpłatnych przejazdów państwowymi środkami komunikacji.
Policjantowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, który nie przesiedlił się i nie korzysta w jakiejkolwiek innej formie z zakwaterowania w nowym miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej, przysługuje ryczałt na pokrywanie kosztów dojazdu do nowego miejsca pełnienia służby w wysokości ceny miesięcznego biletu za przejazd środkami publicznego transportu kolejowego lub autobusowego (art. 23, ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. w sprawie wysokości, warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia Dz.U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1598). Ryczałt nie przysługuje policjantowi, który posiada uprawnienia do bezpłatnych przejazdów lub zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby lub w nowym miejscu pełnienia służby odmówił przyjęcia tymczasowej kwatery.

Mając powyższe na uwadze, wartość świadczeń ponoszonych za funkcjonariusza policji z tytułu zwrotu kosztów jego dojazdu do zakładu – miejsca pełnienia służby – na warunkach wyżej określonych, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21, ust. 1, pkt 112, lit. a ww ustawy podatkowej.

Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych, tj. prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, obowiązani są wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad określonych w art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Natomiast do należności z osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia i o dzieło mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 41, ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem od powyższych należności pobiera się zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22, ust. 9 tej ustawy oraz o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe. Obowiązek poboru tej zaliczki ciąży na płatniku, tj. w tym przypadku zleceniodawcy. Jeżeli jednak wykonujący świadczenie jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, a wykonywane przez niego prace wchodzą w zakres tej działalności, należność z tyt. zawartej umowy stanowi przychód podatnika z tej działalności, od którego winien on ustalić zaliczkę w sposób przewidziany w art. 44 ww ustawy. W związku z tym wykonujący świadczenie (podatnik) winien złożyć płatnikowi oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj