Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-26-1/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-26-1/05
Data
2005.04.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
faktura
miejsce świadczenia usług
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Firma zawarła umowę o współpracy z niemiecką firmą na świadczenie usług pracownikami oddelegowanymi z Polski do Niemiec (wg Rozporządzenia Unijnego 1408) o oddelegowaniu pracowników. Pracownicy świadczą tam usługę przykrawania i rozbioru mięsa wołowego i wieprzowego. Pracownicy pracują na powierzonym im towarze. Co miesiąc w myśl umowy firma niemiecka przekazuje Spółce informacje dotyczące ilości wyprodukowanej produkcji i na tej podstawie (zgodnie z cennikiem wykazanym w umowie) Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury za w/w usługę. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii naliczenia podatku od towarów i usług oraz określenia miejsca świadczenia usług.


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 07 lutego 2005r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
Pismem z dnia 07 lutego 2005r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Firma zawarła umowę o współpracy z niemiecką firmą na świadczenie usług pracownikami oddelegowanymi z Polski do Niemiec (wg Rozporządzenia Unijnego 1408) o oddelegowaniu pracowników. Pracownicy świadczą tam usługę przykrawania i rozbioru mięsa wołowego i wieprzowego. Pracownicy pracują na powierzonym im towarze. Co miesiąc w myśl umowy firma niemiecka przekazuje Spółce informacje dotyczące ilości wyprodukowanej produkcji i na tej podstawie (zgodnie z cennikiem wykazanym w umowie) Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury za w/w usługę .

Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii naliczenia podatku od towarów i usług oraz określenia miejsca świadczenia usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Stosownie do art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotnym jest zatem ustalenie miejsca świadczenia usługi na zasadach określonych przepisami art. 27 i 28 ustawy.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że w ramach zawartej z kontrahentem niemieckim umowy świadczy on usługę dostarczenia (oddelegowania) personelu, o której mowa w art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy.

Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku gdy usługi o których mowa w ust. 4 ustawy - zatem także w/w usługi - są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Należy zaznaczyć, że w przypadku świadczenia omawianych usług na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty, opodatkowanie w miejscu siedziby, prowadzenia działalności lub zamieszkania usługobiorcy następuje jedynie wówczas, gdy nabywca posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca.

Przyjmując zatem, że niemiecki kontrahent (zleceniodawca) jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usług dostarczania (oddelegowywania) personelu (art. 27 ust. 4 pkt 5) będzie terytorium Niemiec, usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju.

Oznacza to, że przedmiotowa usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 106 ust. 2 ustawy w/w usługa powinna zostać udokumentowana fakturą VAT.

Zasady jakim powinna odpowiadać w takim przypadku faktura zostały wskazane w § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U nr 97, poz.971).

I tak faktury te nie muszą zawierać stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, muszą jednak posiadać adnotacje, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę. Powinny również zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim usługi te podlegałyby opodatkowaniu, gdyby zostały wykonane w Polsce a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Powyższa zasada miejsca świadczenia usług (art. 27 ust. 3 pkt 2) nie dotyczy świadczenia usług dostarczania (oddelegowania) personelu na rzecz kontrahentów wspólnotowych, którzy nie są podatnikami podatku od wartości dodanej.

W tym przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 27 ust. 1 ustawy będący ogólną regułą opodatkowania usług, tj. przedmiotowe usługi winny być opodatkowane według siedziby usługodawcy, w tym przypadku w Polsce wg stawki 22%-owej W takiej sytuacji Podatnik byłby obowiązany z tytułu świadczenia tych usług naliczyć podatek od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy VAT w wysokości 22%

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj