Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-10-2/2005
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-10-2/2005
Data
2005.04.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
budowa
darowizna
podatek dochodowy od osób fizycznych
przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, stanowiącej budynek mieszkalny, wybudowany w 2003 r. na podstawie decyzji z 1996 r. , podalega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przy czym prawo wieczystego urzytkowania przdmiotowej działki nabyto w drodze darowizny w 1991 r. a w 1998 r. przekształcono w prawo własności ?


P o s t a n o w i e n i e
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60/ po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości stwierdza , że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 14 marca 2005 r. stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, iż w dniu 8 maja 1991 r. aktem notarialnym Rep. A nr X/91 stanowiącym umowę darowizny nabyła Pani wspólnie z mężem prawo wieczystego użytkowania działki nr x z mapy a objętej księgą wieczystą kw. nr A.
Decyzją Zarządu Miasta i Gminy L. z dnia 2 kwietnia 1998 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu przekształcono w prawo własności. Na przedmiotowym gruncie został wybudowany budynek mieszkalny jednorodzinny na podstawie pozwolenia na budowę decyzji Urzędu Miasta i Gminy w L. z dnia 10 stycznia 1996 r.
Przedmiotowa budowa została zakończona 2 czerwca 2003 r. o czym poinformowano Urząd Miasta zawiadomieniem o zakończeniu budowy obiektu budowlanego.
W dniu 21 lutego 2005 r. aktem notarialnym Rep. A nr Y/2005 dokonała Pani wspólnie z mężem sprzedaży nieruchomości o której mowa powyżej uzyskując przychód w wysokości 258.000,00 zł.

W związku z nabyciem działki pod budowę w drodze darowizny w roku 1991 - a więc minęło 5 lat od daty nabycia - zdaniem Pani przychód uzyskany z powyższej sprzedaży wolny jest od opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.
Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, że powyższe stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./, źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, (...).

Prawo podatkowe, a w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie zawiera definicji nieruchomości. W tej sytuacji należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46-48 kodeksu cywilnego. Wynika z nich, iż budynek trwale związany z gruntem jako część składowa tego gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Wobec czego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Odmienna sytuacja występuje tylko w wypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie będącym własnością państwową lub gminną, może zostać wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika (art. 235 Kc).

Możliwym jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym, będącym dotychczasowymi użytkownikami wieczystymi, w prawo własności. Zasady i tryb takiego przekształcenia reguluje ustawa z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 123, poz. 781 ze zm.)

Mając powyższe na względzie , za datę nabycia nieruchomości, od której upływa pięcioletni termin określony powołanym wyżej przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia prawa wieczystego użytkowania, przekształcenie w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej stanowi tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do nieruchomości następuje w dniu zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania a nie w momencie przekształcenia w prawo własności.

Równocześnie należy wskazać, iż powołany przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym, stanowi tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części w nieruchomości. Nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można zatem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i Kodeksu cywilnego , traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Może to nastąpić tylko w wypadku budynku postawionego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym.

W konsekwencji powyższego wyjaśnia iż bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz wybudowanego na tym gruncie budynku mieszkalnego, stanowiącego jego część składową.

Ponadto z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d wyżej cytowanej ustawy wynika natomiast, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W świetle wyżej przedstawionych uregulowań prawnych przychody uzyskane z przedmiotowych sprzedaży nieruchomości wolne są od podatku dochodowego.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto w myśl przepisów art. 14b § 1 i § 2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pani wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pani i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Zgodnie z art. 14a § 4 na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj