Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DN/005/11/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/005/11/05
Data
2005.03.17



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód z działalności wykonywanej osobiście
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Jak opodatkować przychody otrzymane za publikacje tworzone bez zlecenia lub zamówienia oraz tworzone na podstawie umowy zlecenia bądź o dzieło i jakie stosować w ww. sytuacjacjh koszty uzyskania przychodów?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej i uzyskuje przychody za tworzone publikacje w dwojaki sposób. W pierwszej sytuacji publikacje tworzone są bez niczyjego zlecenia lub zamówienia i rozsyłane do redakcji różnych czasopism, a w przypadku opublikowania ich przez dany podmiot zawierana jest z Podatnikiem umowa ustna - dorozumiana.

W drugiej sytuacji Podatnik tworzy publikacje na zamówienie wydawnictw na podstawie pisemnych umów zlecenia lub umów o dzieło.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii sposobu dokonania rozliczenia otrzymywanych świadczeń w wyżej opisanych sytuacjach.

W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika przedstawione sytuacje różnią się od siebie, jeżeli chodzi o kwalifikację uzyskanych z nich przychodów. Przychody otrzymywane w sytuacji pierwszej powinny być zdaniem Podatnika kwalifikowane jako przychody z praw majątkowych, a w sytuacji drugiej jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w pierwszej sytuacji wynagrodzenie, które Podatnik otrzymuje jest przychodem z osobiście wykonywanej działalności, o której mowa w tym przepisie tj. m.in. artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, od którego płatnik, czyli wydawca jest zobowiązany odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 41 ust. 1 w/w ustawy).W przypadku, gdy powyższy dochód osiągany jest bez pośrednictwa płatnika zgodnie z art. 44 ust. 3a cyt. ustawy Podatnik obowiązany jest wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskał ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego.

W terminach płatności zaliczek obowiązany jest Podatnik składać urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania Podatnika deklaracje według ustalonego wzoru.

Z kolei zgodnie z art. 18 w/w ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Zawarty w w/w przepisie katalog praw majątkowych dotyczy tylko majątkowych praw autorskich, bowiem osobiste prawa autorskie, takie jak prawo do autorstwa, czy prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem, mają charakter niezbywalny i nieograniczony w czasie.

Prawa majątkowe, z których przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, można podzielić na dwie grupy: przychody z wykonywania praw majątkowych oraz przychody ze sprzedaży (zamiany) praw majątkowych.

Uzyskane przez Podatnika wynagrodzenie podlega temu przepisowi, o ile korzysta z prawa autorskiego, rozporządza nim i przenosi to prawo na inny podmiot, który może wydawać i powielać stworzone dzieło. Osiąganie tego rodzaju przychodu upoważnia do zastosowania do nich kosztów uzyskania przychodu, ustalonych przez ustawodawcę, w formie ryczałtu wynoszącego 50% uzyskanego przychodu. Jednym z tych przychodów są przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów - wykonawców z praw pokrewnych (w rozumieniu odrębnych przepisów) lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

W drugiej sytuacji Podatnik tworzy publikacje na zamówienie wydawnictw na podstawie pisemnych umów zlecenia lub umów o dzieło. Zgodnie z art. 13 pkt. 8 w/w ustawy przychody otrzymywane w ten sposób są przychodami z działalności wykonywanej osobiście uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Wymienione osoby, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy obowiązane są jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

W obu przedstawionych sytuacjach forma umownego stosunku prawnego, w ramach którego wykonywane są przez Podatnika prace twórcze, stanowiące podstawę uzyskania wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich lub praw pokrewnych lub rozporządzania tymi prawami, nie ma znaczenia dla ich kwalifikacji odnośnie wysokości normy kosztów uzyskania przychodów. O zastosowaniu normy 50% decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 80 poz. 904 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór), w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe), utwory plastyczne, fotograficzne, wzornictwa przemysłowego.

Natomiast w myśl art. 17 "autorskie prawa majątkowe" cyt. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeśli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Rozporządzenie to może przybrać formę opublikowania (zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem opublikowanym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został zwielokrotniony i którego egzemplarze zostały udostępnione publicznie), czy rozpowszechniania (jest nim utwór, który za zezwoleniem twórcy udostępniony został publicznie). Przesłanką do zastosowania przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 w/w ustawy jest korzystanie przez twórców z praw autorskich lub praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Reasumując koszty uzyskania 50% mają zastosowanie tylko do tych przychodów twórców, które stanowią wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich, albo rozporządzanie tymi prawami w rozumieniu ustawy z dnia 4.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj