Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/124/04
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/124/04
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
lombardy
marża
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy nabyta lub wzięta pod zastaw rzecz okazuje się zepsuta (wymaga naprawy) lub konieczne jest dokupienie jakiegoś elementu, żeby rzecz funkcjonowała prawidłowo, ma zastosowanie art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, ograniczający możliwość odliczenia podatku naliczonego w fakturach dokumentujących nabycie tych elementów.
Podatnik stoi na stanowisku, iż ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu, udokumentowanym fakturą VAT, elementów przywracających wartość użytkową lub ulepszających towary używane, które opodatkowuje na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.


Naczelnik Urzędu Skarbowego, dokonując na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) oceny stanowiska podatnika zawartego w zapytaniu, stwierdza, iż:
W myśl art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, o których mowa w ust. 1 pkt 4 tego artykułu, nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Kwotę nabycia, o której mowa w wyżej cyt. art. 120 ust. 4 ustawy o VAT stanowi wszystko to, co składa się na wynagrodzenie, które nabywca towaru używanego jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy w związku z tą transakcją. W skład kwoty nabycia będą wchodziły również wydatki dodatkowe (np. prowizje, koszty naprawy czy remontu, koszty opakowania, koszty transportu), ale tylko wtedy, jeżeli będą stanowiły one składnik ceny zapłaconej sprzedawcy towaru.
Wobec powyższego koszty napraw i remontów nabywanych rzeczy używanych, tudzież nabyć elementów przywracających ich wartość użytkową lub je ulepszających, nie będą się zawierały w kwocie nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli ww. wydatki będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez zarejestrowanego „podatnika VAT czynnego” to podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów i usług na zasadach ogólnych wynikających z art. 86 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 z uwzględnieniem przepisów art. 86 ust. 10-20.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika w kwestii prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy udokumentowanych fakturą VAT nabyciach elementów przywracających wartość użytkową lub ulepszających towary używane w przedmiotowej sprawie, jednocześnie uznając zajęte przez niego stanowisko za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj