Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-2/005/2/3931/04
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/005/2/3931/04
Data
2005.03.02



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komisant
marża
twórcy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku transakcji komisowych opodatkowanych na zasadach ogólnych, których przedmiotem są towary spełniające warunki z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT przekazane do komisu przez przedmioty określone w art. 120. ust. 3 ustawy o VAT – komisant może zastosować do dostawy tych towarów 7% stawką podatku?
Jak prawidłowo wyliczyć kwotę prowizji komisowej przez podatnika podatku VAT, który stosuje ogólne zasady opodatkowania dla dostawy komisowej?


dotyczy: Pana pisma z dnia 14.12.2004 r. w sprawie wykładni przepisów ustawy o VAT w zakresie dotyczącym dostawy komisowej dzieł sztuki współczesnej, antyków i wyrobów kolekcjonerskich.

W ww. piśmie zwraca się Pan z prośbą o weryfikację informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto z dnia 12.08.2004 r., nr PP-1/443 2-244/112 304/122/04 oraz o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. czy w przypadku transakcji komisowych opodatkowanych na zasadach ogólnych, których przedmiotem są towary spełniające warunki z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT, przekazane do komisu przez podmioty określone w art. 120 ust. 3 ww. ustawy – komisant może zastosować do dostawy tych towarów 7% stawkę podatku,
2. jak prawidłowo wyliczyć kwotę prowizji komisowej przez podatnika podatku VAT, który stosuje ogólne zasady opodatkowania dla dostawy komisowej.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ww. informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto jest prawidłowa i nie zachodzą przesłanki do jej weryfikacji w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.).

Odpowiadając na postawione przez Pana pytania w ww. piśmie, Dyrektor tut. Izby wyjaśnia:
Ad. 1
Prawo do zastosowania na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) 7% stawki podatku dla dostawy dzieł mają tylko podmioty wymienione w tym przepisie.
Komisant do dostawy dzieł sztuki opodatkowanej według zasad ogólnych stosuje stawkę podatku właściwą dla towaru, będącego przedmiotem dostawy.
Ad. 2
Podstawą opodatkowania dostawy towarów, wynikającej z umowy komisu jest dla komisanta kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę podatku, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy VAT.
Natomiast sposób określenia prowizji komisowej nie wynika wprost z ww. ustawy o VAT, jednakże biorąc pod uwagę jej regulacje oraz regulacje zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) należy przyjąć, że prowizja, o której mowa stanowi różnicę pomiędzy ceną sprzedaży netto towaru przez komisanta (obrotem komisanta) a kosztami zakupu towaru od komitenta.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj