Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
1420/PP-443/VAT/6/2005
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1420/PP-443/VAT/6/2005
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
małżonek
odrębność
podatek od towarów i usług
podmiot krajowy
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jaki sposób wystawiać faktury dla klientów, rozliczać się z podatku od towarów i usług po dokonaniu przez każdego z małżonków odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i odrębnego zgłoszenia obowiązków podatkowych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz 60) w powiązaniu z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) - w związku ze złożonym wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanowił:

stanowisko wnioskodawcy, zawarte we wniosku, a dotyczące :dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa wspólnie przez małżonków, w tym wspólnej dokumentacji podatkowej, wystawiania faktur z NIP-em jednego małżonka oraz formalnego zarejestrowania dla celów podatku od towarów i uslug jednego z nich pomimo dokonania przez każdego z małżonków odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej jak również zgłoszeń obowiązków podatkowych – uznać za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.01.2005 r. do tut Urzędu Skarbowego wpłynęło pisemne zapytanie podatnika w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny

Z przedstawionego we wniosku stany faktycznego wynika, że do końca 2004 roku podatnik prowadził wspólnie z małżonką przedsiębiorstwo w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W roku 2005 - zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz.1808) małżonkowie zostali zobowiązani do zmiany wspólnego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej i wpisaniu drugiego małżonka pod nowym numerem ewidencyjnym. Wnioskodawca wskazuje, że działalność będzie nadal prowadzona w oparciu o tę samą substancję majątkową, stanowiącą przedsiębiorstwo osoby fizycznej. Mimo obowiązku odrębnego wpisu do ewidencji i odrębnego zgłoszenia w podatkach - podatnicy postanowili zachować dotychczasową nazwę, ponieważ określa prawidłowo stosunki własnościowe i jest znana na rynku.

Pytanie

W jaki sposób wystawiać faktury dla klientów, rozliczać się z podatku od towarów i usług po dokonaniu przez każdego z małżonków odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i odrębnego zgłoszenia obowiązków podatkowych...

Ocena prawna stanowiska pytającego

Stosownie do treści art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie, którzy byli dotychczas zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu, zostali zobowiązani, aby w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie w/w ustawy złożyli wniosek o zmianę wspólnego wpisu. W przypadku niezłożenia stosownego wniosku, na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005 r.

W świetle powyższych uregulowań, wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków będzie możliwe tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym, tj. spółki cywilnej lub przepisami kodeksu spółek handlowych np. spółki jawnej.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stany faktycznego wynika, iż każdy z małżonków już dokonał odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz odrębnych zgłoszeń obowiązków podatkowych. Zatem, każdy z małżonków ma status odrębnego przedsiębiorcy, przy czym w przypadku braku między małżonkami umowy spółki każdy z nich prowadzi odrębną działalność gospodarczą w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

Dlatego też, z punktu widzenia prawa bilansowego, ewidencje dla celów rachunkowych działalności gospodarczej poszczególnych małżonków powinny być prowadzone odrębnie.Z kolei, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług pojęcie podatnika definiują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Zgodnie z art.15, ust. 1 tej ustawy, podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Zatem, jeśli małżonkowie zdecydują się na zawarcie umowy spółki w celu wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej – podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ta spółka.Natomiast w przypadku braku umowy spółki, każdy z małżonków posiadający odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej posiada status przedsiębiorcy. Tym samym więc, prowadzi odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – w tym także zgodnie z przepisami powołanej ustawy o VAT winien dokonać odrębnego zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj