Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/454/2005/D.Sz.
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/454/2005/D.Sz.
Data
2005.02.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumenty
eksport towarów
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
dotyczy prawa do zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów - na podstawie przedstawionych dokumentów


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) art. 2 pkt. 8, art. 19 ust. 6 , art. 41 ust. 4 , ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 14.01.2005 r. /data wpływu do U.S. 20.01.2005 r./ w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 % przy eksporcie towarów do Bośni i Hercegowiny za - prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.01.2005 r. Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika :
Stan faktyczny
Podatnik dokonał sprzedaży wyrobów kontrahentowi w Bośni i Hercegowinie w sierpniu 2004 r. i nie otrzymał dokumentu SAD gdyż, jak wynika z pisma, dokumenty zaginęły u przewoźnika. Po staraniach podatnikowi udało się uzyskać kopie dokumentów, na których to kopiach oryginalne są pieczątki.
Do pisma podatnik załącza te dokumenty tj.
1. kopia deklaracji SAD potwierdzona za zgodność z oryginałem przez Urząd Celny w Ełku,
2. kopia listu przewozowego CMR,
3. kopia świadectwa przewozowego,
4. kopia faktury eksportowej, potwierdzona za zgodność z oryginałem i podstemplowana przez Urząd Celny Bośni i Hercegowiny,
5. kopia faktury pro-forma na bezpłatne materiały reklamowe - katalogi, potwierdzona za zgodność z oryginałem i podstemplowana przez Urząd Celny Bośni i Hercegowiny,
6. kopie deklaracji importowych Urzędu Celnego Bośni i Hercegowiny na wyroby i katalogi,
7. kopie certyfikatów wwozu wyrobów i katalogów .
Zapytanie
Czy dołączone do pisma w/w kopie dokumentów są wystarczające do zastosowania stawki podatku VAT 0 % jaka ma zastosowanie w eksporcie towarów.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika dołączone do pisma dokumenty potwierdzają niezbicie fakt dokonania eksportu i pozwalają do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0 % obowiązującej w eksporcie.

Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1, § 3 i § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte - za prawidłowe.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że dokumenty potwierdzające dokonanie przez podatnika eksportu towarów w sierpniu 2004 r. do Bośni i Hercegowiny zaginęły u przewoźnika. Jednakże podatnik po staraniach uzyskał przedmiotowe w/w dokumenty, które są kopiami. Natomiast pieczątki potwierdzające zgodność kopii dokumentu SAD z oryginałem są oryginalne . Zgodność w/w dokumentu SAD z oryginałem potwierdził Urząd Celny w Ełku w dniu 10.11.2004 r. Oryginalne są również pieczątki potwierdzające zgodność z oryginałem kopii w/w faktury eksportowej wystawionej w dniu 06.08.2004 r. oraz potwierdzonej za zgodność z oryginałem w/w kopii faktury pro-forma na bezpłatne materiały reklamowe , co potwierdził Urząd Celny Bośni i Hercegowiny w dniu 17.12.2004 r.
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 2 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 1 - 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu.
Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 6 w/w ustawy w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.
Ponadto z godnie z przepisem zawartym w art. 41 ust. 4 i ust. 6 w/w ustawy w eksporcie towarów , o którym mowa w art. 2 pkt. 8 lit. a , stawka podatku wynosi 0 % (art. 41 ust. 4)
Stawkę podatku 0 % stosuje w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty ( art. 41 ust. 6).
W w/w ustawie o podatku od towarów i usług jak również w przepisach wykonawczych do niej nie określono przepisami prawa formy takiego potwierdzenia .
Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy w/w ustawy oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie należy uznać, iż w/w kopie dokumentów załączone przez podatnika do wniosku stanowią dokumenty potwierdzające wystąpienie towaru poza terytorium Wspólnoty i dają podstawę do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 % , o której mowa w cytowanym wyżej przepisie art. 41 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

P o u c z e n i e

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisem art. 14 a § 4 w/w ustawy ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia, zgodnie z przepisem zawartym w art. 236 § 2 pkt. 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj