Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/452/2005/D.Sz.
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/452/2005/D.Sz.
Data
2005.02.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obrót
opłata eksploatacyjna
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
podatek od nieruchomości
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
dotyczy naliczania podatku od towarów i usług przez Spółdzielnię Mieszkaniową od różnego rodzaju opłat


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1, §3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) art. 19 ust. 13 pkt. 11, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2005 r. /data wpływu do U.S. 21.01.2005 r./ w sprawie udzielenia interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące zakwalifikowania przez Spółdzielnię Mieszkaniową podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste do kosztów eksploatacyjnych jako - nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21.01.2005 r. Strona złożyła w/w wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług
Z przedmiotowego wniosku wynika :
Stan faktyczny
Podatnik jest właścicielem powierzchni użytkowej z przeznaczeniem na działalność gospodarczą , który to lokal został zakupiony w kredycie. Spółdzielnia Mieszkaniowa za użytkowanie lokalu obciąża podatnika m. in. opłatą za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości naliczając 22 % podatek VAT, które to opłaty nie wynikają z ogólnych kosztów eksploatacji lecz stanowią wydzielone koszty na fakturze .
Zapytanie
Czy spółdzielnia właściwie nalicza podatek VAT od w/w opłat.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika nie powinien on płacić podatku od w/w opłat, które są opłatami na rzecz Skarbu Państwa, drugiego podatku tj. podatku od towarów i usług. Podatek od nieruchomości oraz opłata za wieczyste użytkowanie nie jest ani towarem ani usługą świadczoną przez spółdzielnię .W/w opłaty jako właściciel lokalu użytkowego zdaniem podatnika , powinien płacić samodzielnie lub powinny być one zwolnione z obciążeń podatkiem od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu zawartego w art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte jako - nieprawidłowe.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 13 pkt. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą : otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności - z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19 poz. 177).
Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Ponadto przepis art. 4 ust. 1, ust. 2, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19 poz. 177, Nr 63 poz. 591), określa przypadki dotyczące pokrycia wydatków za czynności, jakie na rzecz osób wymienionych w cytowanym wyżej przepisie realizuje spółdzielnia , pobierając od nich na podstawie statutu wymagane opłaty którymi m. in. są opłaty za :
- eksploatację i utrzymanie ich lokali,
- eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, lub nieruchomości wspólnych,
- zobowiązania spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu
- fundusz remontowy .
Jak wynika z cytowanego wyżej przepisu art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług obrotem jest kwota należna obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy tak więc w/w sporne opłaty z tytułu podatku od nieruchomości i wieczystego użytkowania spółdzielnia wliczyła do świadczenia zasadniczego tj. opłat eksploatacyjnych dotyczących lokali użytkowych to w/w opłaty stanowią obrót w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług i całość świadczenia podlega opodatkowaniu w/g stawki, o której mowa w przepisie art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług tj. 22 %.
W świetle cytowanego wyżej przepisu art. 4 ust. 2 w/w ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przedmiotowe opłaty włączone przez spółdzielnię do świadczenia zasadniczego czyli kosztów eksploatacyjnych można zaliczyć do zobowiązań spółdzielni z innych tytułów .
W/w opłaty podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług wyłącznie w sytuacji, gdy spółdzielnia pobiera je od właścicieli lokali mieszkalnych - art. 43 ust. 1 pkt. 11 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

P o u c z e n i e

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisem art. 14 a § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia, zgodnie z przepisem zawartym w art. 236 § 2 pkt. 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj